Vosvos: 1931-2003 Bir Kaplumbağa Yolculuğu – Cem Çobanlı

‘Vosvos: 1931-2003 Bir Kaplumbağa Yolculuğu’, Son derece cana yakın, rengârenk ve dengeli kapak tasarımı ile dikkat çeken bir kitap. Gerçekten de 72 yıllık, çok iyi toparlanmış bir kaplumbağa yolculuğu sunuyor.Alt tarafı dört tekerlekten oluşan ve bir böceğe ya da kaplumbağaya benzetilen mekanik bir nesnenin, bir efsaneye dönüşen öyküsü… İçinde savaşların, katliamların, büyük acıların, büyük buluşların, büyük mutlulukların, umutların ve aşkların yer aldığı çok uzun yılların, neredeyse koskoca bir yüzyılın öyküsü…
Kitabın yazarı Cem Çobanlı, Ferdinand Porsche’nin 1 Ocak 1931’de Stuttgart’ta bir tasarım bürosu açmasıyla başlayıp, 30 Temmuz 2003’te Meksika’da, 21 milyon 529 bin 464’üncü Vosvosun üretim bandından indirilip, gözyaşları arasında müzeye kaldırılmasıyla sona eren bir hayat hikâyesi anlatıyor. Üstelik de, dünya tarihine tanıklık ederek.

’72 Yıla Tanıklık Etmek: Bir Vosvos ve Yeryüzü Günlüğü (1931-2003)’, kitabın en uzun bölümü. Onun doğuşu, dünyayı ele geçirişinin yanı sıra, ‘Barıştan Yana Bir Sivil Toplum Örgütü’ olarak VW Fan Club-İstanbul’un (1993-2003) macerası da var. Birinci elden, çünkü Cem Çobanlı, Gökhan Atılgan’la birlikte, 1993’teki kuruluşu gerçekleştirmiş ve 1997’ye kadar Fan-Club’ın başkanlığını üstlenmişti. Sonra Vosvos yazıları (Vosvoslar kapıda ölür, O bir araba değil, Küçüksün tatlım ama ruhun büyük, vb.), Yarışçı Vosvoslar, Vosvos’la Büyüyenler, Büyüklere Minik Vosvoslar, Resimli ve Popüler Vosvos Sözlüğü var. Cemin kızı Işıl, Vosvos’ta doğmuş büyümüş bir çocuk olarak ‘Herbie’ bölümünü yazmış, yani Artist Vosvos.
Vosvos kitabı, ’11 Temmuz 1978 sabahı Ankara’da, bir saldırı sonucunda Vosvosunun içinde öldürülen Doç. Bedrettin Cömert’in anısına…’ bir armağan. Vosvos’un kitabını sevmek için, ille de Vosvosçu olmak şart değil.

Kitabın Künyesi
Vosvos: Bir Kaplumbağa Yolculuğu (1931-2003)
Cem Çobanlı
Dharma Yayınları / Ne Kitapları Dizisi
240 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here