Yaşamımdan Şiir ve Hakikat – Johann Wolfgang von Goethe

Dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden Johann Wolfgang Von Goethe ?Yaşamımdan Şiir ve Hakikat?te, dünya görüşünü ve sanat anlayışını, kendi yaşamöyküsünden hareketle anlatıyor. Goethe burada,
içindeki heyecanları, dış etkileri, geçirdiği kuramsal ve uygulamalı eğitim basamaklarını sırasıyla anlatırken, kendisini az ya da çok etkilemiş sanatçı, bilim insanı ve devlet adamına dair fikirlerini de okurla paylaşıyor. İlk bölümü 1811?de yayımlanan eserin dördüncü bölümü, Goethe?nin ölümünden sonra yayımlandı. Bizde ilk baskısı Milli Eğitim tarafından yapılmış eser, Goethe?nin kişisel ve sanatsal dünyasına inmek için iyi bir fırsat.

Bu kitabı önemli kılan ayrıntılardan biri, bu kitapla yazarın şaheseri olarak bilinen Faust arasındaki eşzamanlılıkla ilgili. Goethe’nin otobiyografisi, altmış yıllık bir sürede yazılan dünya edebiyatının şaheserlerinden Faust’un adım adım hangi felsefi argümanlarla inşa edildiğine, zaman içinde yazarın görüşlerinde ne tür değişimlerin olduğuna ve bunların Faust’a nasıl yansıdığına dair iyi bir referans.

Kitabın Künyesi
Yaşamımdan Şiir ve Hakikat
Yazar: Johann Wolfgang von Goethe
Çeviren: Mahmure Kahraman
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Tarihi : 07 – 2009
Sayfa Sayısı: 840 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here