Yönetmenlerin Atasözleri İle Yarışabilecek Sözleri

sinema“Tarkovski neden muhteşedir, açıklamak çok zor; ama benim için filmlerini izlemek vahiy gelmesi gibi bir şeydir.”
Lars Von Tier

”Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir.”
Jean-luc Godard

”İyi bir filmin kusurları olması gerekir. Hayat gibi, insanlar gibi.”
Federico Fellini

” Filme başlamadan önce hazırlanması gereken senaryonun çekimleri bir sıraya konmasına karşın, çekimlerin mutlaka o sırayla yapılması ilginç olmayabilir. akla gelmeyen şaşırtıcı fırsatlar çıkabilir. filmdeki dengeyi bozmadan bunları değerlendirmek çekimi daha ilginç kılar. bunu fırında pişen bir çanağa benzetirim. fırında pişen çömleğin üzerine küller yada diğer maddeler düşebilir, ama bu sonucu daha ilginç hale de getirebilir. benzer şekilde filmin çekimi sırasında planlanmayan ama ilginç fırsatlar çıkabilir, onun için ben buna ‘FIRIN ETKİSİ’ derim.”
”Sinema endüstrisi, şu an uyumakta olan tavşandır ama televizyon yavaş yavaş yürüyebilen bir kaplumbağa olabilir ancak.”
”Bir film yapmak dik bir uçurumdan aşağıya inmek değil, tepenin yamaçlarından tepeye doğru tırmanmak demektir.”

”Bir yönetmene bitirdiği her film sanki bir hayat boyu sürmüş gibi gelir. yaptığım filmlerle birçok hayat ve her biriyle de ayrı bir hayat tarzı yaşadım. her filmimde ayrı bir kişiliğe büründüm ve o insanları yaşadım. bunun için yeni bir filme başlarken, son filmdeki insanları unutabilmek büyük çaba gerektiriyor.”

” Küçük yaşlarımda sinemaya olan sevgimin ileride yönetmen oluşumla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Sadece sinemanın günlük hayata getirdiği değişiklik bana keyif veriyordu.”
‘Kötü adam ne kadar başarılıysa film de o kadar başarılıdır. Bu en önemli kuraldır.”
“Kül Kedisi’ni yapsaydım ,seyirciler faytonun içinde ceset arardı.”
Alfred Hitchcock

“Her yeni film hayatımı nasıl idare edeceğimi öğretiyor”
Nuri Bilge Ceylan

”Bütün filmlerin kökünde bir şeyi içgüdüsel olarak açıklama isteği vardır. bu kökün yeşerip bir ağaç olmasını senaryo, çiçeklenip meyve vermesiniyse yönetmen sağlar.”
“Filmlerim hakkında açıklama yapmayı sevmem, bu bana yılan resmine ayaklar çizmek gibi gelir.”
”Hiçbir şey, bir insanla ilgili gerçekleri onun yapıtları kadar iyi sergileyemez.”
Sinema sizin için ne ifade ediyor?
“Çok basit! Beni alın, filmleri benden çıkarın; kalan sonuç ‘Sıfır’ olacaktır.”
”İyi bir yönetmen, iyi bir senaryo ile bir başyapıt üretebilir; aynı senaryo ile vasat bir yönetmen, ancak sıradan bir film yapabilir. fakat kötü bir senaryo ile çok iyi bir yönetmen bile iyi bir film yapamaz.”
Akira Kurosawa

” Film çekmek, boks yapmak gibidir. Önemli olan gücü dengeli kullanmak, taktik ve zamanlamadır. ”
Fatih Akın

“Sık sık sanıldığının aksine, sanatın işlevsel belirlenimi, düşünmeyi teşvik etmek, bir düşünce iletmek ya da bir örnek oluşturmak değildir. Hayır, sanatın amacı daha çok, insanı ölüme hazırlamak, onu iç dünyasının en gizli köşesinden vurmaktır.”
Andrei Tarkovsky

Kitaplar her zaman sinemadan daha etkilidir; çünkü okuyucuya bir şey göstermez, hikayeyi kendi hayal gücüyle şekillendirmesine izin verir. Sinemada da bunu yapmak mümkün aslında.Sinema da, o anki kare ille de gösterdiği şeyi anlatmak zorunda değildir. bazı yönetmenler bundan bihaber. Ne anlatıyorlarsa onu gösteriyorlar, ne gösteriyorlarsa onu demek istiyorlar. Sanat bu değil!
Michael Haneke

“Suçlulara ve sanatçılara karşı garip bir zaafım var– Her ikisi de hayatı olduğu gibi kabul etmiyor. Her hazin hikaye, gerçek hayattaki olaylarla çelişki içinde olmalı.”
Stanley Kubrick

Filmlerimi yaparken ne yapacağım üzerinde çok fazla düşünmem; sadece açıklamaya kalkmadan birşeyleri hissettirmeye çalışır ve bunu yakalamaya çalışırım..
Düşünmek çok korkunç bir düşmandır..Sanat yaparken zekanı kullanmak yerine sezgilerini ve kalbini kullanmalısın.
Robert Bresson

”Parmağımı kestiğimde bu bir trajedidir. Açık bir lağım çukuruna düşüp öldüğümde bu bir komedidir.”
Mel Brooks

“Sinema bana ortaya bir mesele koyma, hayat hakkında anlatılması da biraz zor, belki genel anlamda çok kabul edilmeyen, ideolojik ve kabul görmüş egemen algıların dışında, bir şeyler yapma fırsat ve özgürlüğü veriyor. Bunun için sinema yapıyorum. Ve sinemanın benim için en değerli, mucizevi yanı da bu. Ortaya bir mesele koyup, bir şeyler anlatabilmek için bir anlamda, yol olarak karakter ve öykü yazıyorum. Belirli bir şeyi anlatmak çok da bana göre bir şey değil. Ki yeterince anlatılıyor. Zulümler, sınıfsal konular vs sinemada yeterince anlatılıyor. Ben de belki bunların arkasında olabilecek, daha muğlâk, daha benim de anlayamadığım şeyleri anlatmaya çalışıyorum. Bir tür anlama çabası gibi…”
Zeki Demirkubuz

“Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler”.
“Filmlerimin başka insanlara tıpkı otomobiller, mobilyalar ya da yollar gibi yararlı olmasını isterim”.
Bergman

Film çekmek insanın farklı yaşlarda kendi fotoğrafını çekmesi gibi bir şey. hepsi farklı görünür, ama aslında hepsi aynıdır.
Wong Kar-Wai

“İnsanlar ölmeyi bildikleri sürece özgürlük yok olmayacaktır. Hayatta beni mutsuz edebilecek en büyük şey, lükse alışmaktır.”
Charlie Chaplin

“Beni tanımayan ve hayatında hiç film izlememiş birine de izletseniz filmlerimden zevk alacağını düşünüyorum. Çünkü arada kodlar, şifreler olmaksızın, pür insan hallerini anlatıyorum. Bir de bir filmi anlamak için entelektüel birikim gerekiyormuş gibi bir algı var. Bence buna gerek yok. Bir filmi herkes anlayabilir, sinema herkes içindir”
Bela Tarr

“Dramlarda bazı hatalar yaptığımı itiraf ediyorum. Ben, aktör ağladığında dram olduğunu düşünüyordum. Oysa izleyici ağladığında dram oluyor”
Frank Capra

– Kamera, bir şairin zihnindeki göz olmadıkça, bir film asla gerçekten iyi değildir.
– Hollywood, Çorba sektörü dahil olmak üzere, deney amaçlı labaratuarları olmayan tek endüstridir.
Orson Welles

“Sinemanın asıl büyüsü, gücü; içgüdülerle hissetmekte, insanların tuhaf ve unutmayacakları bir hisle filmden ayrılmalarını sağlamakta yatıyor…”
“Bence insanlar hayatın anlamsız olduğunu kabul etmiyorlar. Bu insanları çok huzursuz ediyor. Dinler ve mitolojiler de zaten sadece hayatı anlamlı kılmak için icat edilmiş şeyler…”
“Karanlıkta kaldığınızda, düşüncelerinizi bulup çıkarmaya başlıyorsunuz. Eğer korkularınız harekete geçerse, bir bilim adamı bile olabilirsiniz.”
David Lynch

“Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”
Jacques Tati

”Sinema, duygular, düşler ve içgüdü dünyalarını anlatmak için en iyi araçtır.”
Luis Bunuel

“Şiddet içeren filmler çocukları zorba yapmaz. Belki onları zorba yapımcılara çevirir ama bu tamamen başka bir konu.”
İnsanlar bana film okuluna gidip gitmediğimi sorduklarında onlara: ‘Hayır, filmlere gittim’ diyorum.
Quentin Tarantino

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here