“Yürürken gücümün son sınırına kadar gelmemiştim hiç, ama düşünürken hep gelirdim.” Franz Kafka

Sevgili Bayan Milena…
İnsan aşkı kitaplardan öğrenemez, öğretemez? sadece yaşanılır bazı duygular, anlatılamaz..
Kulak verelim kelimelere, duygulara? Satır satır gezelim cümlelerde, kelimelerde.
?Ben o kadar güçlü değildim; ama o sadece acı çekiyordu, bense hem çektiriyor hem de çekiyordum.?
Bazen içinde bulunduğunuz durumu anlatmak için kelimeler aciz kalır. Bazı durumlarda bazen sadece acı çekilir.

İnsan bazen bir kitabı eline alıp okuduğunda her zaman bir yargı beliriverir kafasında; olumlu ya da olumsuz? Düşünceler yığını olur. .
?Hiçbir masalda herhangi bir kadın için, benim kendi içimde senin için verdiğim mücadeleden daha büyük bir mücadele verilmiş olduğuna inanmıyorum.?
Mutlu sonla bitiyordu bütün masallar? Ve sadece masallar mutlu sonla bitiyordu? Ve masaldaki kahraman sevdiği kadını kurtarmak, sevmek için fazla bir şey yapmasına gerek yoktu belki de?
?Mektuplarınızı almış olmam ve uykusuz bir beyinle size cevap yazmak zorunda olmam ne güzel. Ne yazacağımı hiç bilmiyorum, sadece satırlar arasında dolanıyorum, gözlerinizin ışığı altında, ağzınızdaki nefeste, tıpkı güzel, mutlu bir günde dolanır gibi??
Yaşamamış olsanız da siz de bilirsiniz bu mutluluğu? En ufak bir ilgi, rüzgârın yaprağı kıpırdatması gibi? Belki de bir gülüş okyanusu taşırmaya yetebilir?
??arkamda bıraktığım otuz sekiz yıllık yolculuk? Beklenmedik bir dönemeçte sizi gördüğümde, haykıramam Milena, içimde bir şeyler haykıramaz??
Bazen hiç tanımadığınız birisine bütün hayatınızı anlatmak istersiniz? belki hayatınızı anlatmak için onu beklemişsiniz bir asır boyunca?
?Sizi özlediğimi söyleyemem, söylersem yalan söylemiş olurum; tam olarak buradasınız benim olduğum yerde ve daha yoğun.?
Özlem nedir? Sadece iki heceden oluşan bir kelime mi? Bence değil, sizce de değil? Bütün benliğimi saran benliğin, yo tarif edemem içimdekileri, düşüncelerimi.. Bir cehennem gibi yanan yüreğim; ?onsuz bir cehennem sonsuz bir cehennem kadar acı değildir,? diye; rüzgarın kulağına fısıldanılan kelimeler?
?Dünya üzerinde, benim ihtiyaç duyduğum kadar sabır var mıdır Milena??
Bekleyen, beklenen, gelmeyen? Acı, hüzün, keder? Gece ve uykusuzluk? Ne kadar bir biriyle uyumlu kelimeler, cümleler? Seven bir yürek için zaman yok olur.
?Yanımda yürüyordun Milena, düşünsene, yanımda yürümüştün.?
Belki tarifini yapamazsınız, ama bu sevinci siz de bilirsiniz? ?Bir elim sağ cebimde bir elim sol cebimde, bu hüznü siz de bilirsiniz,? diyordu şair? Haklı?
?Kekeliyorum, yüzüm koynuna yaslanmış.?
Aşk sadece kelimelere mahsus değildir. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı yerde bakışlar üstlenir bütün rolleri bütün dilleri..
? Gelme. Bir gün gerçekten ihtiyacım olduğunda ve senden gelmeni istediğimde, hemen geleceğin umudu kalsın bende, ama şimdi gelmesen daha iyi, çünkü yine gitmek zorunda kalırsın.?
Gelip gideceksen hiç gelme? Diye başlayan bir şiir vardı? Umut ve hayal kırıklığı? Hiçbir gitme gelmelere yakışmıyor? ?Sevda zamanında ayrılık kokan bütün köprüler yakılmalıdır.?
?yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum ve yüzümü kucağına koymaktan, senin elini başımda gezdirmenden ve sonsuza kadar böyle kalmamızdan başka bir şey istemiyorum.?
Tek bir şey istemek? İnsan teklik de kaybolabilir sadece? Tek bir şey istemek çok şey istemek mi yoksa? Çünkü hiçbir şeyi olmuyor tek bir şey isteyenin?
?yürürken gücümün son sınırına kadar gelmemiştim hiç, ama düşünürken hep gelirdim.?
Düşünsene yanımda yürüyordun? Kafka?nın bu düşüncesi her şeyi açıklar gibi?
?İnsan bazen erken kalktığında, gerçeğin yatağının yanı başında olduğunu sanıyor??
?Güzel bir söz duymayı hak edip etmediğini mi soruyorsun Milena? Belli ki sana güzel bir söz söylemeyi ben hak etmiyorum, yoksa söylerdim.?
?Dilsiz insanlar kadar yalnızım, burada size durmadan kendimle ilgili şeyler anlatıyorsam, sözcükleri kusmamdandır bu, istemsizce fırlıyor dışarı, çünkü daha fazla sessiz kalamıyorum. Affedin beni.?
Ve son olarak da?
?Sen bir bıçaksın ve ben durmadan kendimi deşiyorum.?

FRANZ KAFKA
MİLENAYA MEKTUPLAR?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here