Zerdüşt / Güzel Söz, Güzel Davranış, Güzel Eylem / Işığın Kaynağı Doğu 5 – İbrahim Ülger

Zerdüşt?e göre her şey karşıtı ile birlikte vardır. İki zıt (Ahura Mazda ve Ahriman) evreni birlikte yarattı. Birinin varlığı diğerinin sayesindedir. Işık karanlığın, su toprağın, dağ ovanın, çirkin güzelin, iyi kötünün, güçlü güçsüzün kaynağıdır. Biri diğerinin aynasıdır.
İyilik ve kötülük madalyonun iki yüzü gibidir. Bu iki duygu aynı bedende birlikte yaşar. Kötülük iyiliği kamçılar. İyilik kötülük sayesinde vardır. İyi miskinleştikçe, kötü güç kazanır.
Yaşam ölümle kucak kucağa yaşar. Ölüm yaşamın dinamiği, varlık sebebidir. İkisi koyun koyuna aynı bedende var olur. Biri diğersiz olmaz.
Aşk ve nefret, sevgi ve sevgisizlik kucak kucağadır. Sevgi azaldıkça nefret çoğalır. Sevgisizlik aşkı ateşler. Günü gelip zıtlar ayrı düştüğünde ikisi de yok olur. Zıtlar birlikte yaşar, birlikte varolur, birlikte yok olur.
Işık ve karanlık evrenin ikizleridir. Biri çirkini saklar, diğeri güzeli gösterir. Biri tuzak kurar, diğeri tuzağı bozar. Şekiller, ayrıntılar ve uygulamalar sonsuz denecek kadar çok çeşitlilik gösterebilirler; ancak esasta hiçbir şey değişmez.
?Evreni yaratan ikizler? birlikte var oldu. Biri diğerinin peşinde yürüdü, biri kaçtı diğeri kovaladı. Biri ağladı diğeri güldü. İyiler ışığa koştu, kötüler karanlığa sığındı. Biri tavşan, diğeri tazı, biri kurt diğeri kuzu. Biri acı diğeri tatlı. İkisi de aynı bedende birlikte varoldu.
İnsan küçük bir dünya, dünya büyük bir insandır. Evrendeki fırtına insandaki nefrettir. Evrendeki karanlık insanın içindeki kötülüktür. Evrendeki su, insanın yaşamıdır. Evrendeki dağ insanın içindeki iktidar hırsıdır.
İnsan; o küçük dünya öfkeli varlık, o sevgi dolu varlık, o tuzakçı, o karanlık o ışık dolu varlık. İnsanın bir yönü zalimliği, karanlığı yani Ahriman?ı kutsadı. Diğer yönü ışıktan yana oldu. Bu nedenle Zerdüşt insana şu çağrıyı yaptı. ?İyi düşünmeli, iyi söylemeli, iyi yapmalı.?
İbrahim Ülger

?Düşünce, söz ve davranışta saf olmalı,
Yoklukta yardımcı ve merhametli olmalı,
Toprağı işlemeli, ağaçları büyütmeli, hayvan yetiştirmeli,
Veya yararlı iş görmeli,
Bütün faydalı hayvanlara şefkatli olmalı?
Zerdüşt

Kitabın Künyesi
Zerdüşt
Güzel Söz, Güzel Davranış, Güzel Eylem Işığın Kaynağı Doğu – 5
İbrahim Ülger
Berfin Yayınları
Baskı Tarihi: Nisan 2009
159 sayfa

Yazarın diğer kitapları
Gilgameş / Işığın Kaynağı Doğu 1
Mevlana / Işığın Kaynağı Doğu 2
Şeyh Sadi-i Şirazi / Işığın Kaynağı Doğu 3
İbni Haldun / Işığın Kaynağı Doğu 4
Zerdüşt -Güzel Söz, Güzel Davranış, Güzel Eylem Işığın Kaynağı Doğu / 5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here