35 Kilo Tembel Teneke adlı kitaba dair – Sadık Güvenç

35 Kilo Tembel TenekeFransız yazar Anna Gavalda’nın yazdığı roman 35 Kilo Tembel Teneke, çocuklara okumayı sevdirecek bir yapıt. İkinci sınıfta ve altıncı sınıfta sınıfta kalan küçük Gregoire’nin gözüyle ana baba ilişkilerinin çocuk üzerindeki olumsuz etkileri, okulu sevmeme nedenleri, ilgi ve yetenek üzerine eğitimin gerekliliği gibi herkese ders olacak bir konu ele alınmakta bu romanda. Yazar, Gregoire’nin yeteneğini ve okuldaki başarısızlığını esprili bir dille anlatırken inceden inceye eleştirisini de ortaya koymaktadır. Okuyucu sıkılmıyor, yazarın ders verme gayreti içinde olduğunu görmüyor ve zevkle izliyor küçük çocuğun eğitim serüvenini.

Eğitimi planlayanlar okumalı öncelikle bu kitabı. Herkesi aynı beceri ve bilgilerle donatmaya çalışmanın ne kadar yanlış olduğunu görmelerine bir yararı olur belki.
Eğitimin uygulayıcıları da okumalı bu kitabı. Başarı denilen şeyin illa da senin sorduğun soruları bilmek olmadığını anlamalarına yardımcı olacaktır.
İlla da ana babalar okumalı bu kitabı. Çocuklarının yeteneğinin en parlak okullara gönderilerek ortaya çıkması için çabalamaktan vazgeçmelerini sağlar belki.Ve onları ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yetiştirmeleri için düşündürür. Herkesin gittiği yoldan gitme (sınav telaşı) uğruna çocuklarını işkenceden işkenceye sokan ana babalara özellikle önerilmeli bu kitap.
Kitabın arka kapağından:
“Okul hayatımı mahvediyor!” diye düşünen Grégoire 13 yaşında ve hâlâ altıncı sınıf öğrencisidir. Beden eğitimi dersinde bile berbattır. Ama el işlerinde, hele marangozlukta çok beceriklidir ve ilginç icatlar yapmaktadır. Sevgili dedesinin küçük atölyesinde zaman geçirmek, mobilya yaparken ona yardım etmek en sevdiği şeydir. Ama Grégorie, sevdiği şeylerle uğraşabilmek için de, belirli bir düzeye dek eğitimini sürdürmek zorundadır. “Tembel Teneke” Grégoire sonunda bu duruma ilginç bir çözüm bulur. O, herkesin gittiği türden değil, daha farklı bir okula gitmelidir. Artık ne okul ondan, ne de o, okuldan nefret edecekti…”
Hem küçüklere hem büyüklere önereceğimiz bir kitap.

Sadık Güvenç

35 Kilo Tembel Teneke
Anna Gavalda
Çeviren: Azade Aslan
6. Basım, 2006, Günışığı Kitaplığı
92 sayfa.

Bir yorum

  1. Baltaya sap olmaya, çivi çakmaya odaklı bir eğitim anlayışından üretken yaratıcılık ve paylaşımcılık temelindeki eğitime geçmemizin ne denli elzem olduğuna işaret ediyor anlaşılan kitap. Sadık, dostlarıma önereceğimden emin olabilirsin.

    Müslüm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir