Açıl Kapı Açıl (5-8 Yaş ) – Aytül Akal

Aytül Akal imzalı ?Açıl Kapı Açıl?, korkularıyla yeni yeni yüzleşmeye başlayan bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor. Öykünün başkahramanı, okula henüz başlayan küçük bir çocuktur. Okulun tuvaletine giden çocuk, buradaki birçok kapı nedeniyle yolunu şaşırır. Şimdi o karanlıkta, sınıfının kapısını bulmaya çalışacaktır. Fakat kahramanımız bu esnada, karanlık korkusuyla savaşacak ve bir süre sonra da doğru kapıyı bulacaktır.(20.01.2012, Radikal Kitap Eki)

Tanıtım Bülteninden
Korku, kapalı kapılar ardında kalmaktan çok korkar…

“Kitap Perisi” Aytül Akal ve “Renklerin Hakimi” Mustafa Delioğlu’ndan muhteşem bir resimli kitap. Aytül Akal’ın eteğinden dökülen sözcükler, Mustafa Delioğlu’nun fırçasından sıçrayan renklerle birleşerek büyüleyici bir ahenk oluşturmuş…

Kapalı kapılar garip bir his yaratır insanda. Biraz merak, biraz korku, biraz da heyecan… Özellikle çocuklar için, kapalı kapılar daha büyük bir gizem taşır. Onların engin hayal dünyası bu kapılar ardında olağanüstü pek çok olayın var olabileceği düşüncesini hiç bırakmaz. Kapılar karanlıktır, büyüktür, serttir, duvar gibidir. Fakat ardında ne olduğunu bilmeden kesin bir yargıya varmak da yersiz olur.

Aytül Akal, bir çocuğun korku kavramı ile baş başa kalışı ve bunun üstesinden gelebilmek için neler yapması gerektiğini anlattığı bu öyküsünde, yaşayarak öğrenmenin birçok korkuyu yenmek için en etkili yol olduğunu gösteriyor. Satır aralarında kullandığı kelimelerle, bilinmeyenden korkmanın anlamsız bir duygu olduğunu vurgulayan Akal için aydınlığa giden tek yol ise, kapalı kapıları sonuna kadar açarak bilginin ışığını gönül gözümüzle görebilmekten geçiyor.

Kapılar, sevgi dolu bir dünya için sonuna dek açılıyor!.. Kapalı kapıların ardında korkuya asla yer yok!

Kitabın Künyesi
Açıl Kapı Açıl
(5-8 Yaş )
Aytül Akal
Uçanbalık Yayıncılık / Çocuğuma Masallar Dizisi
Resimleyen : Mustafa Delioğlu
Renkli, Resimli
İzmir, 2011, 1. Basım
36 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here