Adressiz Mektuplar – Nikolay Gavriloviç Çernişevski

Rus devrimcilerinin düşünsel öncülerinden Çernişevski, daha çok Nasıl Yapmalı? adlı romanıyla tanınır. Onun ideolog olarak yazdıkları pek bilinmez. Aslında Çernişevski, bir döneme ideolojik yazılarıyla damga vurmuştu. Evrensel Basım Yayından çıkan bu kitabında ise Çernişevski’nin pek bilinmeyen yönü ortaya çıkıyor. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Çernişevski’nin değişik konulardaki teorik yaklaşımlarını gösteren yazılar var. Dergilerin devrimci fikirlerin yayılmasında çok önemli bir yer tuttuğunu bilen yazar, makalelerini o dönemin dergilerinde yayınladı. Estetik, sanat kuramı ve Rus edebiyatı üzerine çok sayıda yazısında Çernişevski, yepyeni bir teori geliştirir. Diyalektik materyalizmi kültür ve sanat araştırmalarında kullanır.
Kitabın ikinci kısmında ise aslında adresi Çar 2. Nikola olan “Adressiz Mektuplar”ını kaleme alır. Bu mektuplarda, Rus Devrimi’nin stratejisini, sınıf ittifaklarını tahlil etmeye çalışır. Onun Çarlık Rusyası’ndaki ekonomik ve politik sorunlar hakkındaki düşünceleri, Marx’a referans olmuştu. (16/11/2009, www.evrensel.net)

“Çernişevskiy’in bıraktığı büyük mirasın içinde estetik, edebiyat eleştirisi, sanat gibi alanlarda önemli yer tutan çalışmaları bulunuyor. O, bütün bu alanlarda, bugün bile tartışmalar yaratan bir yenilikçi olarak öne çıktı. Çernışevskiy’in Gogol için söylediği şu sözler, onun kendisi için kullanmakta: “Aynı ruh haline sahip olma isteği uyandıran bir sevgiyi hak etmiş yazarlardandır o, çünkü onların çalışmaları ahlaki ereklerin belirlenmiş bir yönüne hizmet ediyor”…
V. L. Abuşenko

Kitabın Künyesi
Adressiz Mektuplar
Nikolay Gavriloviç Çernişevski
Evrensel Basım Yayın / İnceleme Dizisi
Kapak : Savaş Çekiç
Çeviri : Arif Berberoğlu
Baskı Tarihi: Kasım 2009
183 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir