Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi – Cemal Süreya

aritmetik İyi kuşlar pekiyi“Çocuklar için yazmak. Yazarsın. Yalnız şunu unutma: Çocuklar her şeyi anlar. Her şeyden söz edebilirsin onlara. Enflasyondan bile. Bilgiçlik taslayan şeyler yazma. Daha içten ol. Serüvenlerden düşlerden söz et. Sözgelimi, lacivert ipek helikopterler uçsun yazılarında. Bilgi de ver. Senin işin onlarda okuma tadı yaratmaya çalışmak.” Bu öğütleri dinleyen Cemal Süreya’nın çocukça dergisinde yazdığı 12 küçük serüven. Unutmayın, en güzel halimiz, güler halimizdir.

(*) Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi? Cemal Süreya?nın daha önce Çocukça Dergisi için yazdığı okuma tadı yaratan harika on iki yazısıyla, Mustafa Delioğlu?nun afacan çizimleriyle, küçükler için hazırlanmış büyük bir kitap. İlk olarak çocuk edebiyatı diye adlandırılan alana yol gösterici olduğunu söylemeliyim. Cemal Süreya günümüzde de devam eden çocuk edebiyatı tartışmalarını içerik engelinden kurtarıp, yazma biçiminin yumuşak halısına şu cümlelerle oturtuyor: ?Çocuk edebiyatı yoktur. Edebiyat vardır, çocuklar da ondan kendilerine göre koparabildiklerini alırlar. Ancak bilginin çocuklara ayrı bir aktarılışı olabilir. Olmalıdır? Bunun yanında yazar, çocuklar için yazma konusunda yararlı yönlendirmeler yapmış: ?Çocuklar için yazmak. Yazarsın. Yalnız şunu unutma: Çocuklar her şeyi anlar. Her şeyden söz edebilirsin onlara. Enflasyondan bile. Bilgiçlik taslayan şeyler yazma. Daha içten ol. Serüvenlerden düşlerden söz et. Sözgelimi, lacivert ipek helikopterler uçsun yazılarında. Bilgi de ver. Senin işin onlarda okuma tadı yaratmaya çalışmak.?
(*) http://afer.in/aritmetik-iyi-kuslar-pekiyi/

Çocuklar İçin Edebiyat (Kitaptan Bir Bölüm)
185. gün İki ay olmuş Çocukça dergisinden kovulalı. Oysa ben oradaki ?Aritmetik İyi, Kuşlar Pekiyi? başlıklı sütunumu çok seviyorum. On iki yazı yazmışım. Orhan Alkaya?nın isteği üzerine girdiğim bu işte, başta, bayağı zorlandım. Kolay değil, yedi sekiz yaş düzeyindeki çocuklara, onların öğrenci olmayan yanlarına seslenebilmek. İki yazı çok zor çıktı. Giderek ısınmış ve kendime göre bir yol bulmuştum. Çocukların her şeyi zaten anladığı düşüncesinden çıkış yaptım. Geliştirebilirdim de bunu. Kapılıp gitmek isterdim o yazılara. 187. gün (…) Elli yaşından sonra da şair olunamıyor. On yaşında da şair olunamıyor. Şiir için en elverişli yaşlar 16-25 yaşlarıdır. Daha öncesi çok erken, sonrası biraz geçtir.

Kitabın Künyesi
Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi
Cemal Süreya
Yapı Kredi Yayınları / Doğan Kardeş / Okul Çağı Kitaplığı
Hazırlayan: Necati Güngör
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Baskı Tarihi: Nisan 2008 – 2007 – 2006
64 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here