Bahçe Biziz Gül Bizdedir (Geçmişten Günümüze Alevi Mizahı) – Miyase İlknur

“Alevi- Bektaşi kültürünün iç içeliği bir bütünlük oluşturuyor. Ancak geleneksel kültürümüzde Nasrettin Hoca ile eşdeğerli Bektaşi Babası’dır. Bu nedenle genelde hep Bektaşi mizahından söz açılır. Merakımı çekmiştir; Alevi dünyasının enlem ve boylamlarında yer alan nice tarikattan niçin yalnız Bektaşi mizahının fıkraları dilden dile dolaşıyor?.. Bu güzelim dünyanın serdengeçtilerinden Miyase İlknur’a bir gün sordum:

– Alevi fıkraları yok mu?

– Olmaz olur mu?..

Dağınık, savruk, unutulmaya dönük Alevi fıkraları ‘dost meclisleri’nde su üstünde kaydırak taşları gibi sekiyorlardı; bir süre sonra bellek denizinde kaybolup gitmeleri işten değildi. Miyase İlknur, bu iş için biçilmez kaftandı, üstlendiği işlevin üstesinden hakkıyla geldi ve zengin belgeselin ilk kitabını yazdı. Alevinin mizah yeteneği Kerbela Tragedyası’nın gözyaşlarından süzülüp Anadolu’da çiğ tanelerine dönüşmüştür. İlk bakışta Bektaşi Babası’nın mizahıyla Alevi yaşamından derlemelerin aynı özde oldukları görülüyor; bu kültürleri birbirinden ayırmak olanağı zaten yoktur; Miyase İlknur’un belgeseli ‘halkbilim’ açısından kendine özgü bir toplumsal yaşamı da sergiliyor; bu yaşamın gereklerini, törelerini, önceliklerini ve sonralıklarını da içeriyor. Mizah adı verilen sihirli dünyaya yabancı olanlara, espri özgürlüğünün tadına varamayan ham ervaha, bu kitaptaki kimi anekdot ters gelebilir. Anadolu’nun engin hoşgörüsünde yaşamın anlamına nüktedin tadıyla tuzuyla katkıda bulunan kültürün özgürlüğünü bilenler içindir bu derleme… Bir toplum kendi kendisiyle alabildiğine alay etmek olgunluğuna kavuştuğu zaman uygarlığa kapılarını açmış olur.”
-İlhan Selçuk-
(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Bahçe Biziz Gül Bizdedir
(Geçmişten Günümüze Alevi Mizahı)
Miyase İlknur
Cumhuriyet Kitapları / Mizah Dizisi
Sunuş : İlhan Selçuk
İstanbul, 2009, 4. Basım
165 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Alevilik, Mizah
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, İnkılap Kitabevi?ni özür dilemeye çağırdı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, İnkılap Kitabevi tarafından basılan İngilizce-Türkçe sözlükte ensest sözcüğünün karşılığında "kızılbaşlık" yazılması nedeniyle...

Kapat