Baykuş ile Çobanyıldızı – Filiz Özdem

Çocukların çok severek okudukları bir yazardan, Filiz Özdem’den ilk kez okul öncesi dönemine yönelik bir kitapla bir yaz sürprizi: Baykuş ile Çobanyıldızı.

Özdem’in çocuklara hayvanlar üstünden kültür tarihi anlattığı, “çok özel bir hayvanlar ansiklopedisi” olan “Kitap Kurtları İçin” serisinin beşinci kitabı Eşek Dersem Çık, Keçi Dersem Kaç da yakın zamanda yayımlanmıştı.

Çocuklara sadece mutlu bir dünya resmi çizmenin, onları mutsuz bir geleceğe hazırlamak olduğunu düşünen yazar, 6-15 yaş grubuna yönelik mevcut çeşitli kitaplarında vefa, sevgi, dostluk gibi kavramlara olduğu kadar ölüm, ayrılık, yalnızlık gibi konulara odaklanırken, ezber bozan tavrını da sürdürüyor. Hayaller, rüyalar, kendi olmak, kendini ifade etmek Filiz Özdem’in metinlerinde önemli bir yer tutuyor ve edebiyatının belkemiğini oluşturuyor.

Baykuş ile Çobanyıldızı’nda ormanda yalnızlık çeken, çaresizlik içindeki bir yavru baykuşun büyümesi ve yeni dostlar edinmesinin hikâyesi anlatılıyor. Emine Bora’nın resimlediği Baykuş ile Çobanyıldızı’na sadece çocuklar değil, bütün kuşseverler ve özellikle baykuş düşkünleri bayılacak.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan Bir Bölüm
?Geyiğin sayesinde dostlarıyla buluşan baykuşun mutluluğuna diyecek yoktu. Artık yalnız değildi. Geceleri dallara tünediği diğer baykuşlarla konuşup duruyordu. Çünkü diğer baykuşları da uyku tutmuyordu.
Baykuş, dostlarıyla buluşmasının Çobanyıldızı?nın sayesinde olduğunu hiç unutmadı. Onun ışıl ışıl güzelliğine bakarken sabah olduğunu, böylece yeni dostlar edinme fırsatı bulduğunu, baykuş kardeşlerine kavuştuğunu her zaman hatırladı.
Sabaha karşı, bütün yıldızlar görünmez olup Çobanyıldızı hâlâ gökte fark edilirken, ona şarkılar söyledi.?

Kitabın Künyesi
Baykuş ile Çobanyıldızı
Filiz Özdem
Yapı Kredi Yayınları / DOĞAN KARDEŞ / Resimli Çocuk Kitapları / 3-8 Yaş
Resimleyen : Emine Bora
İstanbul, Temmuz 2012, 1. Basım
40 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here