BBC Türkçe’nin Hrant Dink ile mülakatının ses kaydı (2005)

9 Nisan 2005’te BBC Türkçe Servisi’nin konuğu olan AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, o dönemde TBMM’de katıldığı toplantı ardından ve Strazburg’da katılacağı iki toplantı öncesinde Londra’ya uğramış ve BBC Türkçe stüdyolarına konuk olmuştu.

Gazeteci Hrant Dink, BBC Türkçe’den Ayça Abakan’a verdiği mülâkatta söz konusu toplantılara ilişkin izlenimlerini, kendi yaşamından yola çıkarak Türkiyeli Ermeni kimliğinin anlamlarını ve özlemlerini anlatmıştı.

Dink, söyleşimizin sonunda, ‘İstanbul dışında başka bir yerde yaşamayı düşündünüz mü?’ sorusuna, şu yanıtı vermişti:

“Asla. Hiç de yaşamayı düşünmüyorum. Ben, yaşadığım ülkeden, çok, inanılmaz derecede memnunum. Size biraz garip gelecek ama, ben böyle hazır özgürlükler cennetine gelip hazıra konacak tipte bir insan değilim. Olsaydı, gelirdim yıllar önce. Biz de, başkaları gibi çıkardık.

Kendi cennetimi biraz didişerek yaratmak isteyen bir yapım var benim. Öyle bir gelenekten geliyorum. Yani biraz kavga etmek daha güzel bir yaşam gibi geliyor bana. İstanbul, Türkiye’de bence kavganın, bu anlamda kavganın, mücadelenin diyelim, bence hala gerekli olduğu bir yer. Ora bana daha cennet geliyor. “

Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de İstanbul’da, Agos Gazetesinin kapısında uğradığı silahlı saldırıyla öldürüldü.

Dink, öldürüldüğünde 53 yaşındaydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here