Beş hayvanın ünlü isim babası

John Lennon bir tarantula, Boris Becker deniz salyangozu… Bilim insanları keşfettikleri yeni canlı türlerine isim verirken bazen fantezilerinden de faydalanıyorlar.
İşte örnekleri:

1- Boris Becker
Aksilik bu ya, ünlü tenis yıldızı dünyanın en yavaş hayvanlarından birinin isim babası: Bir deniz salyangozunun. Münihli Biyolog Manfred Parth, bu hayvanı 1996 yılında Filipinler sularında keşfetti ve isim koyma esnasında aklına sadece bir kişi geldi. Ona göre; Almanya’nın gelmiş geçmiş en iyi tenisçisi. Söz konusu salyangozun biyoloji kitaplarında adı “Bufonaria borisbeckeri” olarak geçiyor.

2-John Lennon
Bir kurt örümceğinin isim babası olmak pek gönül okşayıcı olmasa gerek. Ancak araştırmacılar Brezilya’nın yağmur ormanlarında keşfettikleri yeni tarantula türünü, büyük bir müzisyenin adını vererek onurlandırdılar. Beatles hayranı bilim insanları yeni keşiflerine “Bumba lennoni” adını verdiler. John Lennon, bununla birlikte bir eşekarısı türü ve nesli tükenmiş bir eklembacaklının da isim babası.

3-Ozzy Osbourne
Adaşı; Amazon Bölgesi’nden küçük bir ağaç kurbağası. Yarasa gibi bir ses çıkaran bu kurbağa, biyologlara Heavy Metal yıldızı Ozzy Osbourne’u anımsatmış ve tabii onun efsanevi sahne performansını. Nitekim Osbourne, 1981 yılında sahnede seyircilerin kendine fırlattığı bir yarasayı ısırmıştı. İşte bu performans, ona çok tuhaf bir isim babalığı getirdi. Kurbağa türünün adı “Dendropsophus ozzyi”.

4-Joe Strummer
Okyanus araştımacıları da Punk dinliyor. Örneğin biyolog Shannon B. Johnson gibi. Araştırmacı, bir deniz salyangozu türüne ünlü İngiliz Punk Rock grubu “The Clash”in 2002’de ölen vokalistinin adını verdi: “Alviniconcha strummeri”. Bu tür, deniz seviyesinin yüzlerce metre altındaki sıcacık termal su kaynaklarında yaşıyor ve dikenli dış derisi ile tıpkı bir Punk’ı andırıyor.

5-Mark Knopfler
Rock müziğin dinozorlarından sayılan Mark Knopfler’in 2001 yılından bu yana bir dinozor adaşı da var. Fosilbilimciler, Madagaskar’da buldukları ve bugüne değin bilinmeyen bir etobur dinozor türüne efsanevi gitaristin adını verdi: “Masiaksaurus knopfleri”. Bilim insanları buna gerekçe olarak araştırma esnasında en çok Knopfler’in müziğini dinlediklerinde ilerleme kaydetmelerini gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here