Tüm zamanların en çok korkulan 24 kitabı

yasaklı-kitaplarAmerikan Kütüphaneler Birliği (ALA), kamuoyunu entelektüel özgürlük hakkında bilgilendirmek ve üzerine çokça tartışılan kaynaklara sahip kütüphanecileri desteklemek amacıyla Entelektüel Özgürlük Ofisi kurdu. ALA’nın tahminlerine göre kitaplara yapılan müdahalelerin yüzde 85’i medyanın dikkatini çekmiyor ve raporlandırılmıyor.
Electricliterature.com adlı internet yayını, ALA’nın verilerine dayanarak müdahale edilmiş ya da bütünüyle yasaklanmış kitapları derledi. ‘Tüm zamanların en çok korkulan’ kitapları alt başlığıyla sunulan derleme 24 eserden oluşuyor. Ayrıca, kitaba müdahale ve yasaklarla ilgili bilgilere de yere veriliyor.

En çok korkulan kitaplar

Incil
15. yüzyıldan beri düzenli olarak müdahaleye uğradı, ancak ALA:nın verilerine göre 2015 yılında ilk defa en çok müdahale edilen 10 kitap arasına girdi. 2014 yılında Florida’daki devlet okulları Incil’in dağıtımını yasakladı. Incilin yasaklanma sebepleri ise hitap edilen yaş grubuna uymaması, şiddet, dini içerik ve ırkçılık.

Komünist Manifesto
Friedrich Engel, ve Karl Marx tarafından kaleme alınan eser komünist idealleri teşvik etmesi sebebiyle Türkiye’de 165 yıl boyunca yasaklıydı.

Huckleberry Finn’in Maceraları
Mark Twain’in yazdığı öykü kitabına ırkçılık ve saldırgan dil kullanımı sebebiyle pek çok kez müdahale edildi. Hatta kitap 1885 yılında Amerika’nın doğu yakası eyaletlerinden Massachusetts’te yasaklandı.

Vahşetin Çağrısı
Jack London’ın kitabı 1929 yılında Italya’da 1929 yılında Yugoslavya’da yasaklandı. Hatta 1933 yılında Nazi iktidarındaki Almanya’da hükümetin kitabı fazla radikal bulması sebebiyle açık alanlarda yakıldı.

Cesur Yeni Dünya
H. G. Wells’in bir kitabına parodi olarak yazdan Aldous Huxley’nin bu kitabı basımının üzerinden 80 yıl geçmiş olmasına rağmen hala müdahale edilen kitaplar arasında. Bu müdahalelerin başta gelen sebepleri ise saldırgan dil kullanımı, cinsel içerik, uyuşturucu/alkol/sigara kullanım. ve aile karşılığı.

Yengeç Dönencesi
Henry Miller.in kitabı ilk basıldığı yıl yayıncısına zor zamanlar yaşattı. öyle ki kitabın yayın.’ Yengeç Dönencesi’M 60 farklı davada savunmak zorunda kaldı. Kitaba yapılan müdahalelerin en büyük sebebi kitabın cinsel içerikli olmasıydı, ancak 1964 yılında Amerikan Yüksek Mahkemesi müstehcenlik iddialarını asılsız bularak kitabın tüm davalarını düşürdü.

Fareler ve Insanlar
ALA’nın raporlarına göre John Steinbeck’in bu romanı 2000-2009 yılları arasında Amerika genelinde en çok müdahale edilen kitaplar arasında 5. sırada. Müdahalelerin en büyük sebepleri ise saldırgan dil kullanımı, hitap edilen , grubuna uygun olmaması, şiddet ve ırkçılık.

Çavdar Tarlasında Çocuklar
Kutsal değerlere saygısızlık ve saldırgan tutumlar sebebiyle Salinger, bu romanına pek çok kez müdahale edildi. John Lennon’ın kitapla birlikte yakalanması sebebiyle de Çavdar Tarlasında Çocuklar ünlü sanatçının ölümüyle de bağdaştırıldı.

Sineklerin Tanrısı

William Golding’in kitabı azınlıkları, tanrıyı ve kadınları aşağıladı, gerekçesiyle 1974’te Teksas’ta, 1981’de Güney Dakota’da ve Kuzey Carolina’da, 1992’de lowa’da ve 2000 yılında New York’ta müdahalelere uğradı.

Lolita
Sık sık Nabokov’un en iyi eseri olarak bahsedilen kitap pedofili ve ensest suçlamaları sebebiyle müdahaleler° maruz kaldı. 1955’te Ingiltere’de, 1956’da Fransa’da, 1959’da Arjantin’de ve 1960.ta Yeni Zelanda’da yasaklandı.

Yeşil Yumurtalar ve Jambon
1965 yılında erken Marksizm betimlemesi yaptığı sebebiyle Çin’de yasaklandı ve bu yasak yazar Dr. Seuss 1991 yılında ölene kadar kaldırılmadı.

Anarşist Yemek Kitabı
Kitap anarşi. idealleri yanlış temsil eniği ve aynı zamanda hatalı ve tehlikeli bir şekilde bomba yapımı tarihli verdiği için defalarca sert eleştirilerin odağındaydı. Sonraki yıllarda kitabın yazan William Powell da kitabı üzerinde otosansür uyguladı.

Çikolata Savaşı
Roben Cormier’in kitabı ALA’nın 2000-2009 yılları arasında en çok müdahale edilen/yasaklanan kitapları arasında üçüncü sırada. Müdahalelerin ve yasakların başlıca sebepleri ise saldırgan dil kullanımı, cinsel içerik, şiddet. dini görüşler.

Korku Hikayeleri Serisi
Alvin Schwanfın kaleme aldığı ve Stephen Gammell’in çizdiği kitap 1990-1999 yılları arasında en çok müdahale edilen kitaplar arasında ilk sıradaydı.2000-2009’da ise yedinci sırada yer aldı. Sakıncalı bulunmasının başlıca sebebi yaş grubuna uygunsuzluk, şiddet, dini görüş ve doğaüstü güçler/satanizm.

Şeytan Ayetleri
Satanizm iddialarıyla suçlanan Salman Rushdie’nin bu kitabı pek çok ülkede yasaklandı, yakıldı, hatta kitabı satan kitabevleri bombalandı.

Heatherın Iki Annesi Var
Leslöa Newman ve Laura Cornell tarafından kaleme alınan bu kitap lezbiyen temalı ilk çocuk kitabı olma özelliği taşıyor. Eşcinsel teması sebebiyle kitap yasaklandı, yakıldı, hatta Ohio’da bir kütüphanede kitabın üzerine insan dışkısı sürüldü.

Amerikalı Sapığı
Tecavüz, yamyamlık, cinayet ve diğer temaları sebebiyle Brett Easton Ellis’in bu kitabı müdahalelerin odak noktası oldu. Hatta kitap Avustralya’da polis baskınları sırasında aranan sakıncalı kitaplar listesine bile girdi.

Harry Potter Serisi
J. K. Rowling’in yedi kitapıan oluşan serisi çokça şiddet içerdiği, kötü örnekler teşkil eden karakterleri ve incilin reddettiği büyü ve büyücülük temalarına sahip olduğu gerekçesiyle defalarca müdahalelere maruz kaldı.

Saksı Olmanın Faydaları
Cinsel içerik ve uyuşturucunun yüceltilmesi gibi sebeplerden dolayı Step,» Chbosky’nin kitabı eleştirilerin odağına oturdu.

Da Vinci Şifresi
‘Dine inanmayan ve aşığılayan kitap” iddialarıyla gündemi uzun süt. meşgul eden Dan Brown’ın bu kitabı Katolik liderlerin tepkisini çekti. Da Vinci Sifresi Vatikan, Hindistan, Lübnan, Manila ve diğer pek çok ülkede yasaklandı.

ttyl; ttfn; 180; g8r Serisi
Cinsel içeriği ve dine saygısızlık iddiaları sebebiyle çokça eleştirildi. öte yandan yazar Lauren Myrade bir kesim tarafından yeni neslin Judy Blume, olarak yüceltildi.

Ve Tangoyla Birlikte Uç Olduk
Ala’nın 2010 yılından beri en çok müdahale edilen 10 kitap listesine giren çocuk kitabı eşcinselliğe dair olumsuz varsayımlara karşı çıktığı ve aileye dair genelgeçer yargıları sorunsallaştırdığı gerekçesiyle özellikle dindar çevreler tarafından eleştirilere maruz kaldı.

Yarı Zamanlı Bir Hintlinin Kesinlikle Doğru Günlüğü
Müstehcenlik ve cinsel içerik gerekçesiyle Sherman Alexie’nin kitabı 2010’da ve 2011.de Missouri’de yasaklandı. 2013, New Jersey’de ve 2016’da Kuzey Canalina’da müdahaleye uğradı.

Grinin Elli Tonu
Yarı pornografik,. edebi değeri düşük olması iddialarıyla E. L. James’in kitabı 2012 yılında Florida’da 17 kütüphanede yasaklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here