Biletleri 1.5 dakikada bitiyor

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından Erdal Beşikçioğlu, nam-ı diğer Behzat Ç, Gogol’un ünlü eseri Bir Delinin Hatıra Defteri’ni 2008 yılından beri oynuyor. Oyun öylesine beğenildi ki, ilk günden itibaren kapalı gişe oynayan oyuna bilet bulmak için her yol denenir oldu. Görevliler biletlerin üzerine kişilerin isim bilgisi ile T.C. kimlik numarasını da kaydediyor.

13 tiyatro gişesinin önünde gece yarısı başlayan uzun kuyruklar bir yana 10 liraya satılan oyunun biletleri karaborsada 150-200 liraya kadar çıktı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, ‘karaborsaya’ dur demek için tarihinde bir ilke imza atarak, bilet satışına “Aynı kişi oyunu bir kez izleyebilir, bunun için de nüfus cüzdanı ibraz edilmelidir” şartı getirdi.

1.5 DAKİKADA BİTİYOR
Ankara Atölye Sahnesi’nde sahnelenen oyun, bu yıl Akün Sahnesi’ne taşındı. Akün Sahnesi, oyuna göre yeniden dizayn edildi. Koltuklar söküldü. Ama seyirci sayısı 150 ile sınırlı kaldı. Kimi hafta 3 kimi hafta 6 oyun için biletler 13 gün önceden satışa çıkarken, bilet almak için 13 tiyatro sahnesinden birinin kapısında gece yarısından itibaren sıra olmak gerekiyor. Devlet Tiyatroları yetkilileri, azimli izleyicilerin, battaniyeleri ve çay-kahveleriyle biletin satışa çıkacağı günün gecesinde sıraya girdiklerini belirtirken, “Saat 10.00’da gişe açılıyor ve 1.5 dakika içinde 150 biletin tamamı satılıyor. Dolayısıyla bu oyunun biletlerini internet ortamında almak mümkün olmuyor” diyorlar. Gece yarısı sıraya giren herkesin bilet alması da mümkün olmuyor. Gişe görevlileri, “10 saat bekleyip alamayanlar oluyor. Kendilerine sıra geldiğinde bilet bitmiş olabiliyor. Ya da sistem arızalanıyor ve alamadan dönüyorlar” diyor.

GİŞEDE 6 , KARABORSADA 200 LİRA
Biletler, Devlet Tiyatroları gişelerinde indirimli 6 lira, tam 10 lira iken; karaborsada 150-200 liraya kadar çıktığına dikkat çeken yetkililer, bu soruna çözüm bulmak için tarihlerinde ilk kez ‘nüfus cüzdanı ile bilet ve izleme sınırlaması’ getirildiğini belirttiler. Yaklaşık iki ay önce gişelere, “Bir seyirci bir oyunu en fazla bir kere izleyebilir. Bunun için bilet satarken mutlaka kimlik isteyin ve bilete T.C kimlik numarası, ad ve soyad bilgisini girin” talimatı gönderilmiş. Kimi gişe görevlileri, bir kimliğe bir bilet verildiğini; evli çiftlerin ellerinde eşinin kimliği olsa bile bilet vermediklerini anlatırken; kimi görevliler ise bir kimlikle 4 bilet almanın mümkün olduğunu söylüyorlar.

KARABORSAYI BİTİRMEK İSTEDİK
Hürriyet’in sorusu üzerine Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, bir grup tarafından biletlerin toplu olarak alındığı daha sonra da internet üzerinden bazı sitelerde karaborsa satıldığı şikayetleri üzerine harekete geçtiklerini açıkladı. Biletlerin satıldığı sitelerle temasa geçerek buradan satışı durdurduklarını anlatan Kurt, sorunun tam olarak çözülmemesi üzerine bir iki ay önce de ‘kimlikle bilet satışı’ uygulamasına başladıklarını söyledi. Kurt, “İstedik ki halkımız karaborsacının eline düşmesin. 6 ila 10 liradan satılan bu bilet fahiş fiyatlarla birilerine haksız kazanç sağlamasın. Bunun üzerine bu önlemi aldık” dedi.

“22 SAAT UYKUSUZ İŞE GİTTİM, “BEBEĞİNİ KUCAĞINA ALMIŞ ANNE GİBİ SEVİNDİM”
Oyunu izlemek için bilet almayı başaranlar ve başaramayanlar sosyal medya üzerinden deneyimlerini paylaşıyor. Bir vatandaş, “Bilet alabilmek için 22 saat uykusuz işe gittim, bütün gün sarhoş gibi ortalarda dolandığım da bir gerçek. Bilet almayı deneyecek arkadaşlara başarılar diliyorum” derken, bir başkası “Sıcak su torbası, battaniye ve bir termos çay harika olur. Bir de biletleri eline alınca bebeğini eline almış bir anne sevinci olmuyor değil” diyor.

AYSEL ALP
18 Şubat 2014,http://www.hurriyet.com.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here