“Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor”

“Çocuğumla okuyorum, izliyorum, geziyorum, oynuyorum” dizimizde Ayşegül Gezgin Sarp’la okuduğu “Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor” kitabını paylaşıyor.

Genellikle okuyacağı kitabı kendisi seçen oğluma, arada sırada ona danışmadan beğeneceğini tahmin ettiğim farklı kitaplar alırım. Behiç Ak’ın Tombiş Kitaplar serisinden “Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor” da onlardan biri.

Sarp kitabı eline ilk aldığında belki de ön yargısı yüzünden okumaya isteksizliğini belirtti. Karar vermekte acele etmesini önlemek için kitabı sesli olarak ona okumaya başladım. İlk sayfa bittiğinde ilgisini çekip çekmediğini sordum, “biraz” diye yanıtladı. İkinci sayfanın ortasındayken çok ilgilendiğini görerek onu kitabıyla baş başa bıraktım. Kitabı bitirebilmek için yemeğe bile geç gelince ben de merak ederek bu sefer kendim için kaldığım yerden okumaya devam ettim.

Kitap çocuklar için felsefeye neşeli bir başlangıç diyebiliriz. Bir an evvel büyümek isteyen Memo’nun “büyüyünce ne olmalı” sorusuna cevap arayışına tanık oluyoruz. Memo karşılaştığı kişilere hayallerindeki mesleklere dair sorular soruyor. Burada herkesin kolaylıkla sıralayabileceği çok bilinen mesleklerin dışına çıkılarak hayal gücü sınırları zorlanıyor. Yerçekiminin olmadığı ortamda uçabilmeyi istediğinden astronot olmayı, denizlerin binaların üzerinde gezebilmek için örümcek kadın olmayı hayal edenler; filozof kedi, balıkadam, rüzgâr olmak isteyenler karşımıza çıkıyor. Memo Tombiş’in bu işlerden anlamadığını düşünse de onun da aşçı olmaya dair değişik hayalleri var.

Behiç Ak’ın kendi ilgi çekici çizimleri ile çocukların okuma zevkini geliştirecek ve farklı bakış açıları edinmelerini sağlayacak güzel bir kitap.

Ayşegül Gezgin
08-01-2015 http://ilerihaber.org/

KÜNYE: Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor, Yazan ve Çizen: Behiç Ak , Günışığı Kitaplığı, 2014, 56 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here