Bolşevikler İktidara Geliyor / Petrograd?da 1917 Devrimi ? Alexander Rabinowitch

20. yüzyıl dünya tarihini büyük ölçüde belirleyen 1917 Sovyet Devrimi üzerine bugüne dek pek çok kitap yayınlandı. Bolşevikler İktidara Geliyor, bu kitapların en önemlilerinden biri olarak öne çıkıyor. Rus ve Sovyet tarihi üzerine çalışan uzmanların çoğunun üzerinde birleştiği kanaate göre; Bolşevikler İktidara Geliyor, ?Rus Devrimi üzerine yazılmış en iyi kitap?.
Tarih profesörü Rabinowitch?in on beş yıllık çalışmasının ürünü olan kitapta, Sovyet Devriminin en önemli kesiti, bütün zenginliğiyle ortaya seriliyor. İşçilerin 3-4 Temmuzdaki kalkışmasından 25 Ekimde Geçici Hükümetin devrilişi ve Bolşeviklerin iktidarı alışına kadar uzanan 100 günlük tarih, bütün yönleriyle ve çatışmanın her iki tarafında yer alan tüm güçler açısından inceleniyor. Başta Bolşevikler olmak üzere belli başlı politik aktörlerin programatik belgeleri, bildirileri, toplantı tutanakları, kararları; tüm günlük gazeteler, parlamento oturumlarında ve Sovyetlerde yapılan tartışmalar, bir belge yığınına dönüştürülmeden akıcı bir metin içinde anlamlandırılıyor ve böylece zevkle okunacak, öğretici ve heyecanlı bir anlatı çıkıyor ortaya.
Bolşevikler İktidara Geliyor, bir devrimi, bu devrimin en etkin gücü Bolşevik Partisini ve partinin önderi Lenin?i başka kaynaklarda bulunamayacak bir zenginlikle, ?belgeleri konuşturarak? anlatıyor.

Kitabın Künyesi
Bolşevikler İktidara Geliyor
Petrograd’da 1917 Devrimi
Alexander Rabinowitch
Çeviri: Levent Konyar
Orijinal Ad: Bolsheviks Come to Power: The Revolution of 1917 in Petrograd
Baskı: 1. Baskı, Kasım 2010, İstanbul
Sayfa Sayısı: 416

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here