Cam Kent – Paul Auster

“Quinn hayatta en çok yürümeyi severdi.
New York sonsuz adımlar labirentiydi…

…ve ne kadar yürürse yürüsün, o labirent ona hep kaybolmuşluk hissi verirdi.
Yürüyüşe her çıktığında kendini ardında bırakırdı sanki.
Kendini sokaklara atarak, kendini gören bir göze indirgeyerek düşünmekten kaçmayı başarabiliyordu.
Her yer birbirinin aynı oluyor ve en iyi yürüyüşlerinde kendini hiçbir yerdeymiş gibi hissedebiliyordu.
Hep bunu istemişti:
Hiçbir yerde olmamak.” (Tanıtım Bülteninden)

Paul Auster’ın romanı çizgilerle hayat buldu
(24.01.2012, http://www.sabah.com.tr)
Amerikan edebiyatının usta ismi Paul Auster, roman ve şiir kitaplarıyla Türkiye’de de geniş bir okur kitlesi bulunan yazarlardan. Ancak o, sadece yazarlığıyla değil, sinemaya olan ilgisiyle de biliniyordu. Bugüne dek dört filme yönetmen olarak imzasını atan, senaryolar yazan Auster, bu kez de çizgi romana uyarlanan kitabıyla karşımızda. Auster’ın 1980’li yıllarda yazdığı ve en önemli eserlerinden olan New York Üçlemesi’nin ilk romanı Cam Kent’in aynı adlı çizgi roman uyarlaması, Turkuvaz Kitap tarafından ilk kez Türkiye’de yayımlandı. Böylece, özellikle son iki yıldır ülkemizde bol miktarda yayımlanan, edebiyat klasiklerinin çizgi romana uyarlamalarına bir yenisi daha eklendi. Sanem Kale tarafından Türkçeye çevrilen ve bugün raflarda olan çizgi roman, ilk kez 1994’te yayımlanmış ve tüm dünyada büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Cam Kent “Her şey bir numaranın yanlış aranmasıyla başladı” cümlesiyle açılıyor. Romanın başkahramanı New York’lu Quinn adlı bir polisiye yazarı. Quinn’in bir gün telefonu çalıyor ve arayan kişi ‘Paul Auster adlı dedektif siz misiniz?’ diye soruyor. Quinn de ‘Evet benim,’ diye karşılık vererek dedektiflik rolünü itiraz etmeden kabul ediyor ve gelen görev için araştırma yapmaya başlıyor. Bu telefonla birlikte gizemli olaylar birbirini kovalıyor. Kitabın bir bölümünde Paul Auster’ın kendisi de görünüyor. Quinn, dedektiflikten kazandığı parayı Auster’a teslim etmek için kapısını çaldığında kocaman gözleri ve kemikli yüzüyle bizzat Paul Auster’ın çizimi karşımızda duruyor. Üstelik Auster, dedektif değil, yazar olduğunu ve Don Kişot’la ilgili bir makale üzerinde çalıştığını söylüyor. Böylece gizemli olaylarla devam eden hikayede, yazar ve yarattığı kahraman arasındaki ilişki inceleniyor.

YÜZYILIN EN İYİLERİNDEN
Paul Auster’ın şimdilik tek çizgi roman uyarlaması olan Cam Kent yayımlandığı dönemde özellikle İngiltere ve ABD’de eleştirmenlerin de beğenisini toplamıştı. The Guardian gazetesinden Josh Lacey’nin “Tıpkı roman gibi, çizgi roman da harika bir sanat eseri” diye bahsettiği kitap hakkında The Telegraph gazetesinden Helen Brown, çizerlerin romandaki pskilojik gerilimi çizgilere başarılı bir şekilde yansıttıklarını yazmıştı. Kitap, ABD’nin en ünlü çizgi roman dergilerinden The Comics Journal tarafından da 1999 yılında ‘Yüzyılın En İyi 100 Edebiyat Uyarlaması Çizgi Roman’ı arasında gösterilmişti.

Cam Kent uyarlanırken başında durdu
Kitabın çizgi roman uyarlamasının arkasında, ABD’li çizgi roman yazarı Art Spiegelman var. Kitabı çizgi romana uyarlama fikri ona ait. Spiegelman kitabın önsözünde bu girişimini, çizgi romanlara ciddiyet kazandırmak istemesiyle açıklıyor. Edebiyat eserlerini çizgi romana taşıyarak çizgi romanın hak ettiği saygının artmasını istemiş. Paul Auster’a önce çizgi roman olması için yeni bir eser yazmasını teklif etmiş, ancak Auster, özellikle Cam Kent’in uyarlanmasını istemiş. Uyarlamanın arkasında Spiegelman olsa da çizerler Paul Karasik ve David Mazzucchelli çalışırken Paul Auster da uyarlama için fikir vermiş. Böylece ortaya çıkan eser, hem okurlardan hem de eleştirmenlerden tam not almış.

Kitabın Künyesi
Cam Kent
Paul Auster
Uyarlayan: David Mazzucchelli, Paul Karasick
Çeviri: Senem Kale
Turkuvaz Kitap / Çizgi Roman Dizisi
İstanbul, Şubat 2012, 1. Basım
144 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here