Charles Dickens’ın, gençken aşık olduğu kadına şiirler yazarak edebiyata ilk adımı attığı ortaya çıktı.

David Copperfield, İki Şehrin Hikâyesi gibi unutulmaz klasiklerin yazarı Charles Dickens’ın, gençken abayı yaktığı Maria Beadnell uğruna şiirler yazarak edebiyata ilk adımı attığı ortaya çıktı.

Charles Dickens’ın Maria Beadnell’ın kişisel albümünden çıkan erken dönem aşk mektupları çarpıcı bir gerçeği gün ışığına çıkardı. Londra’daki Charles Dickens Müzesi’nde sergilenen mektuplardaki şiirlerde Beadnell’ın adı akrostişle ortaya çıkıyor.

1830’da, Dickens henüz 18’inde iken 20 yaşındaki Beadnell’ın peşinden üç yıl koşmuş. Aşkına kavuşamasa da sevdiği kadını roman kahramanı olarak ölümsüzleştirmiş. David Copperfield’daki Dora Spenlow karakteri ile Little Dorritt’de karşımıza çıkan Flora Finching karakterleri Maria Beadnell’dan esinlenerek yaratılmış.

Dickens, başarılı bir yazar olarak yıllar sonra onu yeniden görmek istediğindeyse Beadnell’ın artık eskisi gibi olmadığı yönünde telkinlerle karşılaşmış. Bu onu isteğinden vazgeçirmemiş tabii. 1855’de gerçekleşen randevudan hayal kırıklığı ile ayrılan yazar, Devonshire Dükü’nün danışmanlarından birine yazdığı mektupta, Beadnell’ı “şişman” bulduğunu belirtmiş.
(GUARDIAN)

http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/ask-adami-rezil-de-edebilir-yazar-da-415804

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here