Clara Zetkin / Adanmış Bir Ömür (2.Kitap) – Luise Dornemann

8 Mart?ın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması, Clara Zetkin ‘in önerisiyle 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kabul edilir. Bu tarihin seçilmesi elbetteki tesadüf değildir. 8 Mart 1857?de, New York?lu 40 bin kadın dokuma işçisi 12-14 saati bulan çalışma saatlerine karşı, 8 saatlik işgünü talebiyle kitlesel bir biçimde greve gitmiştir. Bu grev Amerikan yönetimi tarafından kanlı bir şekilde bastırılmış ve 129 dokuma işçisi kadın katledilmiştir. ?8 Mart 1857? eylemi, kadınların tarihteki ilk kitlesel grevi olarak yerini almıştır.
“Clara Zetkin / Adanmış Bir Ömür” ün 2.si olan bu kitap, kendisini kadının özgürlük ve eşitlik mücadelesine adayan Clara Zetkin ‘in yaşamını sunuyor.

Tanıtım Yazısı
Clara, 4 Mart’da Berlin’de USPD’nin parti kongresinde, sağcı liderlerle hesaplaşıyordu. Saatler süren bir konuşmayla, delegelere parti yönetiminin politikasının zararlarını ve eksiklerini dile getirdi: ‘İzin verirseniz… meselenin özünü açıkça anlatacağım. Benim için, USDP içindeki sağcılarla aynı yolda yürümeye devam etmek artık imkansızlaşmıştır. Onlarla aramdaki sınır çizgisini, bütün keskinliğiyle çekmeyi, zorunlu bir gereklilik olarak görüyorum. Neredeyse kırk yıldır sosyalizm ideali için savaşıyorum. O kadar yaşlıyım -ve belki pek fazla zamanım da kalmadı- ama yine de etkili olabileceğim bu zaman içinde yaşamın olduğu yerde durmak, orada savaşmak istiyorum, dağılışın ve zayıflığın bulunduğu yerde değil. Zihnim uyanık olduğu sürece politik ölümün nefesi bana yaklaşamaz.’
Kendinden bahsediyordu ama sadece kendisi için değil, orada bulunan herkese ve tüm ülke işçilerinin vicdanına sesleniyordu:
‘Devrimin bize en keskin, en zor görevleri yüklediği bir dönemde bulunuyoruz. Yakın geleceğe devrim dalgası hakim olacaktır. Böyle bir zamarda bu büyük an, küçük bir engele bile takılmamalıdır. İşte böyle bir zamanda gereksinim duyulan tek şey; kendini her an bütün varlığıyla feda edebilecek insanlardır. Ve bunu da sadece ilkeler temelinde yapabilirler. Sadece iki yol vardır:
Ya sosyalizm ya kapitalizm.’

Kitabın Künyesi
Clara Zetkin 2 / Adanmış Bir Ömür,
Luise Dornemann,
Çeviri: Gülcan Arslan
Ceylan Yayınları / Biyografi Dizisi
Baskı Tarihi: 2000
192 sayfa

Clara Zetkin ‘in Hayatı
Kızlık soyadı Eissner (5 Temmuz 1857 – 20 Haziran 1933) devrimci sosyalist Alman politikacısı ve kadın hakları savunucusu.
1917`ye kadar Almanya Sosyal Demokrat Partisi`nde aktif olarak çalıştı, daha sonra Almanya Bağımsız Sosyal Demokrat Partisi`ne (USDP) katıldı ve Spartakusbund’un kurucuları arasında yer aldı, bu birlik 1919`da Almanya Komünist Partisi (KDP) oldu. 1920`den 1933`e kadar Reichstag`da partisini temsil etti.

Yaşamı
Zetkin, Saksonya eyâleti`nde dünyaya geldi. Öğretmenlik eğitimi aldı, 1874`ten itibaren Almanya`daki kadın hareketi ve işçi hareketi ile ilişki içerisinde bulunmaya başladı. 1878`de Almanya Sosyalist İşçi Partisi`ne (SAP) katıldı.
Bismarck`ın 1878`de sosyalist hareketi yasaklaması üzerine, 1882`de Zürih`e, daha sonra Paris`e sürgüne gitti. Clara Eissner, 1889`da ölen sevgilisi Ossip Zetkin`inin (çiftin iki erkek çocuğu bulunuyordu) soyadını edindi. 1899`da bir kere daha evlendi ve 1928`e kadar 19 yıl evli kaldı.
Clara Zetkin, SPD`den de yakın arkadaşı Rosa Luxemburg ile birlikte devrimci radikal solun önde gelen isimleri arasında yer aldı. Revizyonizm tartışmasında Luxemburg ile birlikte Eduard Bernstein`i eleştirdi.
Zetkin kadınların oy hakkı ve fırsat eşitliği gibi konularda kadın politikasına da eğildi. Sosyal-demokrat kadın hareketini geliştirmeye çalıştı, 1891`den 1917`ye kadar SDP`nin kadın gazetesi Die Gleichheit`in editörlüğünü yaptı. 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
Clara Zetkin, I. Dünya Savaşı sırasında Karl Liebknecht, Rosa Luxemburg ve diğer etkili SDP politikacılarıyla birlikte partinin Burgfrieden politikasına, savaş döneminde grev yapılmayacağına ve hükümetin ve savaşın eleştirilmeyeceğine dair geçici bir barış anlaşması denebilir, karşı çıktı. Savaş karşıtı görüşlerinden dolayı defalarca tutuklandı, gene de Berlin`de 1915 yılında savaş karşıtı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansını düzenledi.
Ocak 1919`da Almanya Komünist Partisi kuruldu. Zetkin partiyi 1920-1933 arası Reichstag da temsil etti. Lenin`le 1920`de “Kadın Sorunu” üzerine bir görüşme gerçekleştirdi. 1924`de kadar KDP`nın merkez ofis üyesi, 1927`den 1929`a kadar partinin merkes komitesi üyesi oldu. 1921`den 1933`e kadar Komintern`in idari komitesinde yer aldı. Ağustos 1932`de kıdeminden dolayı başkanı olduğu Reichstag`da Nasyonal Sosyalizm ile savaşılması gerektiği çağrısında bulundu.
Adolf Hitler`in Almanya Komünist Partisi`ni Reichstag yangınından sonra yasaklamasıyla Zetkin ömrünün son zamanlarını Sovyetler Birliği`nde sürgünde geçirdi, 1933`te Moskova`da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti ve burada defnedildi.Birleşene kadar Doğu Almanya`nın on mark banknotlarının üstünde fotoğrafı yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here