Çok Eski Bir Masalın Nefesinden – Onur Köybaşı

Çok eski bir masalın nefesiyle yürüyen bir şiir düştü gökten, bu kez elma değil.Üstelik yanında uğursuz bir uğur, nasıl olur demeyin, şiir bu ya, başımıza taş bazen de mucize niyetine. Lokman Kurucu’nun son şiir kitabı “665 Çocuk ve Şeytan” yeni kurulan ve hazırladığı harika eserlerin altında imzası olan Kaos Çocuk Parkı Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

İnsan, olmaya kovulmakla başladı. Göklerden kovuldu, ıstıraplar içinde rahme düştü. Bu selametin içinde döndü, durdu, düşledi ve düşüşün acılı hatıralarıyla annesinin karnını çığlıklar içinde yırtarak bir kez daha – bu sefer insanlığına.
Ne göklerdeki babamızın, ne yerlerdeki anamızın yasası isyan tanır.
Kaide: itaat.
Eğer uslu bir çocuk olsaydınız cennetten kovulmazdınız.
Eğer uslu bir çocuk olsaydınız; olmazdınız…
diye sesleniyor bize arka kapaktan Lokman.

Şairlere benzemekten kaçan yaramaz bir çocuğun sokak duvarlarına boyadığı şiirleri okutuyor bize,kaçıp birden yanımızda beliren, sonra bizi daralan ve genişleyen sokaklarda peşinden koşturuyor..Hatta fısıltıları fısıldıyor kulağımıza; bazen kulağımız açılıyor bazen de ağzımız,ama en çoğu gözlerimiz.

“içinde boğulduğun bir rüyadan

hayat olsun diye düştü sana bu hal

kendini kapadığında gözlerin ışısın

açıldığında kokasın diye leş gibi”

Kurucu, bu kez karanlık bir tenhada karşılıyor bizi elinde kanayan ve kanatan bir kitapla.Barıştığı şeylerin küslüğüyle, öfkesiyle, ötesi berisiyle anlatıyor bize olmuşları ve olacakları başının üstünde  kırmızı bir kadeh.Dökülür mü hiç dökülse yine şiir olur yer yüzüne.
Kitap bize karanlık bir geçmişten getirdiği kalemle geleceği lekeliyor, hatta çocuğu şeytanla konuşturup bazen de tam tersi, şeytanı çocukla konuşturuyor.

“giderek  iyiyiz onunla giderek iç
elle akıl değil, dille söz değil
hayvanla hayvan; biri ağaçta

diğeri avcıyı öldüren ulu katil

giderek iyiyiz kibrimiz ademden öte
evrende ilk nefes boşlukta bir emir
toprağımız ateşin cenin günleri
siyahta yer kalmadı karanlığımıza”

 

Kendinden taşıyor kitap ve etrafa dağılıyor adeta, sonra elinize kalbinize her tarafınıza bulaşıyor zihninden akan kelimeler.Kurucu daha önceki şiir anlayışından bir farkla çıkıyor okuyucusunun karşısına ve bunu tüm edebi hınzırlığıyla yapıyor.

2018 Muammer Hacıoğlu Şiir Ödülünü alan “665 Çocuk ve Şeytan” kapağını aralayıp dünyasına katılmanız için raflarda sizi bekliyor.

Onur Köybaşı

Kitabın Künyesi
665 Çocuk ve Şeytan,
Lokman Kurucu
KAOS ÇOCUK PARKI 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here