Değerleri ölümlerinden sonra anlaşılan yazarlar

Değerleri ölümlerinden sonra anlaşılan 10 yazarı aşağıda sıraladık. Değeri ölümünden sonra anlaşılan yazar önerinizi yorum olarak yazarsanız ekleyebiliriz.

Henry David Thoreau: Thoreau yaşamı boyunca bir doğa bilimci olarak anıldı. Politika ve etik üzerine yaptığı çalışmalar ancak Thoreau öldükten sonra nüfuz sahibi oldu. Hatta Hemingway, Tolstoy, Proust, Martin Luther King Jr. ve Gandhi gibi önemli isimler, onun çalışmalarından etkilendiklerini belirttiler.

Stieg Larsson: Yaşamını takdir gören bir gazeteci olarak geçiren Larsson, 50 yaşında ani bir kalp krizi yüzünden yaşamını yitirdikten sonra kaleme aldığı Ejderha Dövmeli Kız serisiyle çok satanlar listelerine girdi.

Herman Melville: Hayatta olduğu süre zarfında pek dikkate alınmayan Melville’in Moby Dick adlı yapıtı ilk yayınlandığında neredeyse tamamen gözardı edilmişti.

John Kennedy Toole: Toole, 1969 yılında romanları istediği başarıyı yakalayamadığı için intihar ettiğinde henüz 31 yaşındaydı. Bu yüzden 1981 yılında Alıklar Birliği adlı kitabının Pulitzer kazandığını göremedi.

Emily Dickinson: Psikolojik rahatsızlıkları bulunduğu şüphesiyle hayatının büyük çoğunluğunu toplumdan izole şekilde geçiren Dickinson’ın 1860 yılındaki ölümünden sonra kız kardeşi kaleme aldığı yüzlerce şiiri buldu. İşte bu şiirler onu en büyük Amerikan şairlerinden biri yaptı.

John Keats: Tüberküloz nedeniyle 25 yaşında yaşamını yitirdiğinde Keats henüz altı yıldır şiir yazmaktaydı. Yaşamı süresinde şiir kitabı yalnızca 200 adet sattı. Fakat öldükten sonra gelmiş geçmiş en büyük İngiliz şairleri arasındaki yerini aldı.

Sylvia Plath: Hayatı boyunca kronik depresyondan muzdarip olan Plath, 1963 yılında intihar ettiğinde 30 yaşındaydı. Ünlü kitabı Ariel, öldükten iki yıl sonra yayınlandı.

Edgar Allan Poe: Hayatteyken bir edebiyat eleştirmeni olarak nitelenen Poe, yoksulluk nedeniyle 40 yaşındayken hayatını kaybetti. Şu an Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Franz Kafka: 20’nci yüzyılın en önemli yazarları arasında sayılan Kafka, 40 yaşında tüberküloz nedeniyle yaşamını yitirdi. O sırada yazdıkları hakkında çok az şey biliniyordu.

John O’Brien: O’Brien ilk romanı Elveda Las Vegas yayınlanmadan önce intihar etti. Sinemaya da uyarlanan bu kitap, Nicholas Cage’e En İyi Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı.

(http://www.sabitfikir.com/, 19-06-2014)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here