Eski Yunan (Tarihöncesinden Helenistik Çağ’a) – Thomas R.Martin

Etkileri bugün hâlâ süren ve kökenleri günümüzden yaklaşık 3500 yıl öncesine uzanan Eski Yunan uygarlığı, felseden siyasete, sanattan bilime, edebiyata kadar her anlamda özgün ve tarihsel temellere sahip bir kültür olarak insanlık tarihinin en önemli parçalarından birisini oluşturur.

Eski Yunan?ın tarihsel arkaplanından başlayarak çan eğrisi metoduyla Eski Yunan tarihinin en önemli dönemi olan orta dönemine ağırlık veren kitap, genellemelere ulaşmaktan öte öncelikle fotoğrafın tamamını ortaya koymayı amaçlıyor. Bu konudaki pek çok kitabın aksine Geç Taş Çağı?ndan başlayarak, Tunç Çağı, Yunan Karanlık Çağı, Arkaik Çağ ve Yunan Klasik Çağı?nın ardından Helenistik Çağ ile sona eriyor.

Dönemsel ve tematik olarak ayrıntılarına inildiğinde her biri ayrı ayrı ve derinlemesine incelenmeyi hak eden Eski Yunan tarihine giriş niteliği taşıyan Eski Yunan kitabı, yol gösterici bir haritanın hiçbir kilit noktasını açıkta bırakmaksızın okurların zihninde Eski Yunan?ın ne olduğuna dair bütünlüklü bir kavrayış oluşturacaktır. (Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Eski Yunan
(Tarihöncesinden Helenistik Çağ’a)
Orijinal isim: Anciet Gdeece: From to Hellenistic Times
Thomas R.Martin
Editör : Sinan Köseoğlu
Çeviri : Ümit Hüsrev Yolsal
Say Yayınları / Tarih Dizisi
Nisan 2012
408 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here