Evrim Serüveni (Bir Kuramın Doğuşu, Gelişimi ve Günlük Yaşantımızdaki Yeri) – Sedat Ölçer

Sedat Ölçer kitabının ilk kısmında evrim kuramının doğuşuna tanıklık ettikten sonra günümüze dönüp şu soruların izini takip ediyor: Bugünkü biyoloji biliminde evrimin yeri nedir? Evrim olgusunu gerçeklikle bağı olmayan bir varsayım olmaktan çıkararak güçlü bir bilimsel kuram haline sokan gözlemler ve unsurlar nelerdir? Evrimleşme hangi mekanizmalara dayanır? Yeni bir tür tam olarak nasıl ortaya çıkar? Evrimin günlük hayatımızdaki yeri nedir, evrim yaşantımızı nasıl etkiler? Dahası, evrimi tasarım amacıyla kullanabilir miyiz, nasıl?

Türkiyede bilim insanları kendi alanlarındaki bilgi birikimini kamuyla paylaşmayı genellikle küçümserler; bu yüzden de meydanı genellikle bilimi dogmatik veya spekülatif amaçlarla manipüle etmeye çalışanların kitapları doldurur. Türkçe bilim yazarlığının gelişmesi yönünde, Metis Bilimde Sedat Ölçerin güzel yazılmış, kolay okunan, ama ele aldığı konunun karmaşıklığının da hakkını veren bu çalışmasına yer vermekten mutluluk duyuyoruz.

Kitabın Künyesi
Evrim Serüveni
(Bir Kuramın Doğuşu, Gelişimi ve Günlük Yaşantımızdaki Yeri)
Sedat Ölçer
Metis Yayınları / Metis Bilim Dizisi
Ocak 2013
320 sayfa

Previous Story

Aztek ve Maya Mitleri – Karl Taube

Next Story

İktidar Mahkumları – Arkadi Ştrugatski, Boris Ştrugatski

Latest from Evrim Kuramı

Voltaire

Voltaire neye isyan etti?

Voltaire’in isyanı neye? Evrenin Tanrısal bir dizayna dayandığı savına yöneltilen en keskin eleştiri, evrimci bilim adarlarından de’il. onlardan çok önce yaşamış bir düşünürden, Voltaire’den
Go toTop

OKUMA ÖNERİLERİMİZ