İktidar Mahkumları – Arkadi Ştrugatski, Boris Ştrugatski

1959 yılında bilimkurgu ürünleri vermeye başlayan Strugatski kardeşler, bu yapıtlarında da Uzayda Piknik’teki çizgiyi izleyerek insanlığın en temel sorunlarına yöneliyorlar.

“Şimdi anladın mı, Mac?” dedi. “Bir-iki, ve her şey biter diye düşündün. Strannik! Öldür! Yaratıcıları as, korkakları ve faşistleri yeraltı yönetici kadrosundan uzaklaştır ve devinim böylece sona ersin. Her şey bu kadar basit değil.” “Hayır, asla bu kadar basit olacağını hiç düşünmedim.” Maxim kendini savunmasız bir aptal gibi hissediyordu.“Bilmiyorum” dedi. “Bu dünyayı anlayabilen insanların bana söyleyecekleri her şeyi yapmaya hazırım. Eğer gerekirse ekonomi üzerine çalışırım. Yapmak zorunda kalırsam, denizaltıları batırırım. Emin olduğum tek şey şu: Yaşadığım sürece başka bir Merkez’in kurulmasına izin vermeyeceğim. Bunu iyi amaçlara hizmet etmek için düşünseler de…”

Kitabın Künyesi
İktidar Mahkumları
Arkadi Ştrugatski, Boris Ştrugatski
Giriş : Theodore Sturgeon
Çeviri : Utku Gürsoy
Sarmal Yayınevi / Bilim Kurgu Dizisi
Eylül 1999
439 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Romanlar
Tek Bacaklı Yolcu – Herta Müller

Çağdaş edebiyatın en önemli seslerinden yazar Herta Müller'den sorularla dolu ve soru işaretlerinden yoksun bir roman: Tek Bacaklı Yolcu. Müller'in...

Kapat