Farsça – Zazaca – Kurmancca Mukayeseli Gramer ve Temel Sözlük – Serkan Oğur

Günümüzde Anadolu ve Mezopotamya’da yaşayan birçok dil siyasal koşullar nedeniyle; geleceğe aktarılabilme, kendini var edebilme olanağından yoksundur.

Bu coğrafyada önemli bir nüfus tarafından konuşulan Zazaca (Kırmancca) ve Kurmancca (Kırdacca) gibi, diğer coğrafya dilleri de kendilerini geliştirme olanaklarından mahrum bırakılmıştır. Hakeza Zazaca (Kırmancca) en fazla tahrip olandillerden biri ve yapılan çeşitli araştırmalar dilin mevcut koşullarda kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtmektedir. Kaybolma, yok olma tehlikesi, coğrafya dillerinin üzerinde sallanan Demokles’in kılıcıdır. Bu minvalde bu çalışma, yaşadığımız coğrafyanın çok renkliliğini korumasını da perspektif edinir.

Hasılı bu çalışmayla;Kaybolmak tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Zazacanın yaşatılmasına; Zazaca (Kırmancca) ve Kurmanccanın (Kırdacca) kendisini geleceğe aktarabilmesine katkım olursa yaşam boyu bunun bahtiyarlığını hissedeceğim.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Farsça – Zazaca – Kurmancca Mukayeseli Gramer ve Temel Sözlük
Serkan Oğur
Yazılama / Yayınevi Genel Dizisi
Kapak Tasarımı : Raana Zeyni
İstanbul, 2014
349 s.

Yorum yapın

Daha fazla Edebiyatê Zazayan (Zaza Edebiyatı), Sözlükler
Ca Yo Ke Tij Ti Ra Bena Vila – Ahmet Say

Daha önce yayınevimiz tarafından çıkarılan "Güneşin Savrulduğu Yerden- Bingöl Hikayeleri" adlı kitabımız şimdi de Zazaki çevirisiyle okurlarla buluşuyor. "Ahmet Say...

Kapat