Gizli Bahçe – Frances Hodgson Burnett “sömürgeci bir kültürde yetişmenin etkilerinden sıyrılma yolculuğu”

İngiltere’nin uçsuz bucaksız fundalık arazilerinden birinde yer alan Misselthweite Malikânesi, kapısı kilitli yüz odası, geceleri duyulan tekinsiz ağlama sesleri ve duvarla çevrelenmiş bahçeleriyle birlikte değişim, kurtuluş ve arınma temalı bir hikâyeye ev sahipliği yapar. Frances Hodgson Burnett’ın Gizli Bahçe’si, Victoria döneminde tasvir edilen gelenekselleşmiş yetim çocuk imgesini başka bir noktaya taşır. Oliver Twist, Jane Eyre ya da Heidi gibi munis, utangaç ve sinik bir karakter olmayan Mary Lennox, şımarık, bencil ve kimi zaman da şiddete meyillidir. Onun kendini tanıyıp sömürgeci bir kültürde yetişmenin etkilerinden sıyrılma yolculuğu, anahtarı toprağa gömülü bir bahçe kapısının açılmasıyla başlar. Mary’nin kendisi gibi sevgisiz bir çocukluk geçiren kuzeni Colin’in onu çepeçevre saran buhrandan kurtulmasının sırrı da aynı kapının ardında gizlidir.

1911’den beri sayısız çocuğu ve yetişkini ağırlayan Gizli Bahçe, günümüzde çocuk edebiyatı kanonuna dahil edilse de ilk olarak hedef kitlesi yetişkinler olan bir dergide tefrika edilmiştir. Yazarın Britanya’nın sömürgeci politikasına, dönemin çocuk yetiştirme yöntemlerine ve biçilmiş cinsiyet rollerine yönelttiği eleştirilerin yanı sıra, holistik tıp yanlısı yaklaşımı da hâlâ güncelliğini korumaktadır.


FRANCES HODGSON BURNETT
(1849-1924): 1849 yılında Manchester’da dünyaya gelen Burnett, 1865’te ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti. Yazı hayatına 1870’te Amerikan dergilerinde yayımlanan hikâyeleriyle başladı. İlk olarak 1877’te yayımladığı That Lass o’ Lowrie’s adlı eseriyle ünlendi. Little Lord Fauntleroy (1886) ise hem roman olarak hem de tiyatroya uyarlanmış haliyle beğeni kazandı. Çağının en önemli romancılarından biri olan Burnett, kırkı aşkın eseriyle erkek yazın dünyasında güçlü ve romantik bir kadın olarak var olmayı başarmıştır.


KÜNYE
Gizli Bahçe
Frances Hodgson Burnett
Türkiye
Çevirmen: Osman Çakmakçı
Orijinal Adı: The Secret Garden
Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 280

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here