Goethe ? Gürsel Aytaç

“Goethe’yi yaşam dizgesi, hayat hikâyesi, eserleri üzerine bilgilerle tanıtmaya çalıştım. Bunları onun görüşlerini anlatan gezi notları, mektupları ve Eckermann’la sohbetlerinden, Edebiyat ve Hakikat kitabından ve daha sonra nesir ve nazım eserlerinden yaptığım seçkinin çevrisi izledi.
Goethe’nin Alman edebiyatından ve dünya edebiyatından ünlülerce nasıl değerlendirildiğini özet halinde yansıtmasını istediğim bir seçkinin hazırlanıp çevrilmesini gerekli gördüm. Türkiye’de yüz elli aşkın bir süredir anılan, üzerinde akademik çalışmalar hazırlanan Goethe’nin Türkiye’deki alımlanışını da değerlendirmenin yerinde olacağını düşündüm.
Elinize bir kitap olarak ulaşan bu çalışmanın, Goethe’ye, dünya edebiyatı olgusuna ilgi duyanlara hitap edeceğini umuyorum.”
Gürsel Aytaç

Yalnızca Alman edebiyatının değil, dünya edebiyatının klasikleri arasında da yer alan Johann Wolfgang von Goethe şiir, nesir, tiyatro gibi alanların yanı sıra botanik, jeoloji, anatomi gibi bilim alanlarında da çok sayıda eser vermiştir. 83 yıllık bu uzun ömür için en önemli şey hayatı dolu dolu yaşamak ve bu ömrün her anını öğrenerek geçirmek olmuştur. ?Dünya Edebiyatı? kavramının literatürde yer alması da onun vizyonunun bir parçasıdır. Faust, Genç Werther?in Acıları, Doğu-Batı Divanı gibi eserleri her dönemde her yaş okuyucu için yeniden okunacak başucu kitapları olmuştur. Goethe, 18. Yüzyılın ikinci yarısıyla 19. yüzyılın ilk otuz yılını içeren zamana adını vermiş, bu çağ ?Goethe Çağı? (Goethe Zeit) olarak anılmıştır.

Kitabın Künyesi
Goethe
Gürsel Aytaç
Say Yayınları
Basım Tarihi : 05 – 2010
Sayfa Sayısı : 344

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here