Grup Yorum 14 Nisan’da sahnede…

Polis baskısı, sansür, gözaltı, tutuklama… Protest müziğin öncülerinde Grup Yorum ilki 2011’de düzenlenen “Bağımsız Türkiye” konserinin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Grup Yorum, sevenleriyle yine 14 Nisan’da Bakırköy Halk Pazarı’nda buluşacak. 2011’de 150 bin kişinin izlediği konseri geçen yıl 350 bini aşkın kişi izlemişti.

14 Nisan’da Bakırköy’de yapılacak konserde Grup Yorum’a yine Türkiye’den ve yurt dışından pek çok sanatçı eşlik edecek. Konser ücretsiz olup, katılım için herhangi bir davetiye gerekmiyor.

Geçen yılki konserde şair Nihat Behram sunuculuk yapmıştı ve şiirlerini okumuştu; konserde Aynur Doğan, Pınar Aydınlar, Aylin Aslım, Zülfü Livaneli ve Hüseyin Turan da Grup Yorum şarkıları söyleyerek eşlik etmişti.

?BAŞEĞMEDEN?

İdil Kültür Merkezi defalarca baskına uğrayan, müzik aletleri darmadağın edilen, üyeleri gözaltına alınan Grup Yorum’un Şubat ayı sonunda çıkması planlanan albümüne de polis tarafından el konulmuştu. Emniyet’in “kozmik ajanlıkla” suçladığı Grup Yorum’un albüm kayıtlarına el konulmasının ardından albüm çalışmaları silbaştan yeniden başlamıştı. Grubun geçen yıl gözaltına alınan üyelerinden solist Selma Altın’ın polis, sağ kulak zarını patlatmış, kemancı Dilan Balcı’nın da elini kırmıştı. Grup üyeleri Selma Altın, Dilan Balcı ve Ali Aracı’ya mahkeme tarafından ev hapsi cezası verilmişti. Grup Yorum üyesi Seçkin Aydoğan ise hala cezaevinde tutuklu bulunuyor. Aydoğan’ın, “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 26 Şubat’taki son duruşmasında savcı, 39,5 yıl hapsini istemişti.

İSTANBUL DIŞINDAN GELCEKLER İÇİN

Konsere İstanbul dışından gelecekler için çeşitli illerden otobüsler kaldırılıyor.

Haber Kaynağı: http://www.yurtgazetesi.com.tr, 29 Mart 2013

Yorum yapın

Daha fazla Müzik Kitapları
Temel Besteleme Malzemeleriyle Çağdaş Müzik – Seyit Yöre

Bilimsel nesnellik ilkesi içerisinde, disiplinlerarası araştırmalar ve sistematik müzikoloji bağlamında ortaya çıkarılan ve dört bölümden oluşan bu kitapta, çağdaş müziğin...

Kapat