Gülme Sırası Bizde (12 Eylül’e Giderken Sermaye Sınıfı, Kriz ve Devlet) – Ebru Deniz Ozan

Ebru Deniz Ozan, nitelikli çalışması ?Gülme Sırası Bizde?de, 12 Eylül darbesine giden süreçte sermaye sınıfının konumunu, rolünü araştırıyor ve böylelikle, darbeden esas kârlı çıkan toplumsal kesimleri ortaya koyuyor. Hatırlanacağı gibi dönemin TİSK Başkanı Halit Narin, darbe sonrasında ?Yirmi yıl işçiler güldü biz ağladık; şimdi gülme sırası bizde? sözünü sarfetmişti. Ozan, sermaye sınıfı ile devletin sınıfsal rolünde meydana gelen değişim arasındaki ilişkiyi yetkin gözlemlerle irdeler ve dönemin kazanan ve kaybedenlerini ortaya koyarken, darbeyle girişilecek gerçekçi bir hesaplaşmaya da önemli bir katkı sunuyor. (Radikal Kitap Eki, 20.01.2012)

Tanıtım Yazısı
Ebru Deniz Ozan bu kitabında 12 Eylül Darbesi’ne giden süreçte, sermaye sınıfının oynadığı rolü ve bu darbe sonucu devlet biçiminde gerçekleşen değişim ile 1970’li yıllar boyunca sermayenin çeşitli kesimlerinin sürekli dile getirdiği talepler arasındaki yakın ilişkiyi inceliyor. 1970’lerin başlarında bütün kapitalist ülkelerde yaşanan iktisadi kriz Türkiye’de, yükselen sınıf mücadelesinin de başlıca amillerinden olduğu bir siyasal krizle birleşince ortaya çıkan “hegemonya krizi”ne sermaye sınıfının nasıl bir çözüm bulmaya çalıştığını son derece titiz ve ayrıntılı bir çalışmayla gözler önüne seriyor.

Darbelerin sadece ordu içine yuvalanmış bazı kötü niyetli generallerin ve “derin devlet”in örtülü faaliyetleriyle açıklanmaya çalışıldığı, tarihsel analizlerin merkezine sık sık “ceberrut devlet geleneği” kavramının yerleştirildiği bir dönemde son derece uyarıcı bir çalışma.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Gülme Sırası Bizde
(12 Eylül’e Giderken Sermaye Sınıfı, Kriz ve Devlet)
Ebru Deniz Ozan
Metis Yayınları / Edebiyat Dışı / İnceleme Dizisi
Yayına Hazırlayan: Tuncay Birkan
İstanbul, Ocak 2012, 1. Basım
216 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here