Günaha Son Çağrı -Nikos Kazancakis “Bu kitap bir hayal hikayesi değildir, mücadele eden herkesin itirafıdır.”

Günaha Son Çağrı -Nikos KazancakisYabancı dile en fazla çevrilen Yunanlı yazar olan Nikos Kazancakis, Nietzsche’den etkilenmiş ve yazılarında dini tutuculuğu sorgulamıştır. Ve bu nedenle Rum Ortodoks Kilisesi’nce dinden afaroz edilmiştir. Nikos Kazancakis 1954 yılında yazdığı Günaha Son Çağrı (O Telefteos Pirasoms) adlı romanı için ölümünden önce şöyle yazmıştı: ‘Bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir… Bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayınlamakla ödevimi yaptım: alabildiğine mücadele eden, hayatta çok acı çeken ve büyük ümitleri olan birinin ödevini…’
Daha önce kilise tarafından afaroz edilen bu ünlü eser çevrilen filminden dolayı bütün dünyada büyük etki yarattı.
Deniz Gezmiş ise, “Günaha Son Çağrı” romanını şöyle değerlendirir: ?Roman, son bölümünde mücadeleyi bırakmamanın o büyük sevincini ne güzel anlatır. İşte o sevinci duyuyorsun. Devrim, öyle bir sarıyor ki insanı, seni bir yerde insanlıktan çıkarıp, insanüstü bir yaratık durumuna getiriyor.” Erdal Öz, Deniz Gezmiş Anlatıyor, Cem Yayınları, 1976

“Günaha Son Çağrı’yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota Tepesi’ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa’nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (… ) İsa’nın hayatının her anı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesi’ne varmış ve Çarmıh’a çıkmıştır. (…) Bu kitap bir hayal hikayesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakta ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa’yı sevecektir.”
Nikos Kazancakis

Yüksek Senodun yayımladığı protesto bildirisinde, Nikos Kazancakis`in yazdığı bu kitap yüzünden Yunanistan Ortodoks Kilisesi tarafından aforoz edildiği belirtilerek, kitabın, dolayısıyla filmin din tarihi gerçeklerine tamamen aykırı olduğu öne sürüldü.

Günaha Son Çağrı adlı filmin, İtalya, Yunanistan ve Rusya`da da gösteriminin yasaklandığının hatırlatıldığı bildiride, dinler tarihinin çarpık bir şekilde ortaya konduğu eserlerin, dinler ve toplumlar için son derece tehlikeli olduğu belirtildi.

Kitabın Künyesi
Günaha Son Çağrı
Özgün adı : O Telefteos Pirasoms
Yazar : Nikos Kazancakis
Çeviren : Ender Gürol
Yayına Hazırlayan : İlknur Özdemir
Can Yayınları
6/2003
512 sayfa

Nikos Kazancakis Hayatı
(18 Şubat, 1883 – 26 Ekim, 1957), Yunan yazar, şair ve siyasetçi.
Girit’te, ada hala Osmanlı yönetimindeyken, Kandiye ilinde dünyaya geldi. Atina Hukuk Okulu’ndan mezun oldu ve bir süre Paris’te çalıştı. Balkan Savaşları patladıktan sonra orduya katıldı. Savaş bittikten sonra Avrupa ve Asya ülkelerini dolaşarak gezi yazıları yazdı. 1938 yılında Odysseas’i, Homeros’un bıraktığı yerden, Odyseia’nin anlatım tarzını koruyarak tamamladı. Bu çalışma 33.333 mısradan oluşmaktadır. 1946 yılında Zorba’yı yazdı. 1956 yılında Viyana’da Uluslararası Barış Ödülü’nü aldı ve 1957’de Freiburg’da öldü. Ortodoks kilisesi mezarlıkta defnedilmesine izin vermediğinden, Girit’i çevreleyen Venedik surlarının kale burçlarından birinin altına gömüldü. Girit’teki havaalanlarından birinin adı Kazancakis Havaalanı’dır. Şehrin en yüksek tepesi olan Martinego?da ki mezar taşında şöyle yazar:
” Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm. 

Eserleri
Romanlar:
* 1946 – Zorba (Aleksi Zorba)
* 1954 – Günaha Son Çağrı (O Telefteos Pirasmos)
* 1954 – İsa Yeniden Çarmıha Geriliyor (Khristos Ksanastavronete)
* 1957 – Allahın Fıkarası (O Phtokhulis Tu Theu)
* 1957 – Bir İlyada Tercümesi (Omiru Iliada)

Şiirler:
* 1906 – Yılan ve Zambak (Ophis Ke Krino)

Denemeler:
* 1927 – Gezerken (Taksidevondas)

Oyunlar:
* 1928 – Odysseus (Odysseas)
* 1928 – Khristos (Isa)
* 1953 – Melissa (Melissa)

Nikos Kazancakis’in yapıtlarına dayalı filmler:

* Aleksi Zorba (1964)
* Günaha son çağrı (1988)
* Ölmesi gereken] (1957) (İsa Yeniden Çarmıha Geriliyor)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here