“Güz Çığlığı”- Mehmet Özçataloğlu

Mayıs demek isyan demek, mayıs demek yas demek, mayıs demek devrim demek. Devrim şiirsiz olmaz. Fakat günümüzde iyi şiire rastlamak pek olanaklı görünmüyor. Hemen her sokakta şairi olan bir toplumda(!) nitelikli şiire ulaşmanın zor olması da ne ola?
Neyse ki Şerif Temurtaşlar da var ve biraz olsun ferahlıyoruz bu şiirsizliğimizde, iyi şiiri arama yolunda. ?Güz Çığlığı? şairin ikinci kitabı. Uzun yılların birikimi, imbikten süzülenler bu kitaptaki şiirler. Tabi yeniler de harman edilmiş. ?Mapusda? eski şiirlerinden. İsyanın şairlerinden bir başka isme Ahmet Telli?ye ithaf edilmiş. ?? aykırı düşlerimden/menekşeler dökülür saçlarına/ sımsıkı kucaklarım kucaklayınca/ saçlarınla örtünürüm/ üşüyünce gözlerinde.?

Aşk devrimdir/devrim aşktır, diyenlerdendir Şerif Temurtaş. Şiirlerinde aşkı ve kavgası bir arada yer alır bu yüzden. ?ben sevmesini bilirim/ ya ihtilal sayarlarsa/ kaçak bir aşk/ sığınırım yokluğuna kavgada/ ince sızım bir çağlayan/ uçar kanatlı/ su/ ötede bir keklik yalnızlığı harman yeri??
Şiir toplumcu olmalıdır, toplumu kucaklamalıdır. Doğduğu coğrafyadan kopuk, yaşananları işlemeyen, dile getirmeyen şiir cılız şiirdir bana göre. Şiir toplumun aynası olmalı, toplumdan çıkanı yine topluma yansıtmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkan şiir değil şiirimsi oluyor. Tatsız-tuzsuz, yavan bir lezzet sunuyor okuyana.

?çağıl çağıl çağlasın Munzur/şimşekler çaksın/ çat çat çatlasın tomurcuklar/ ey büyük kavga/ pat pat patlasın/ Karabağ/ ey büyük öfke/ büyük direnişi insanlığın/ ya içimdeki Ortadoğu/ Filistin/ ey büyük öfke/ yokluğun ve açlığın büyük isyanı/ Haiti/ taş olsa çatlar mı kalbim/ direnişi insanlığın/ kaç bin defa intifada işçilerin/ söz bitti/ şiir intifada/ kavgada düşenlerin mevzisinde/ direnişçilerin??

Temurtaş yaşadıklarını şiiriyle yoğurabilen, dizelerine yansıtabilen bir şair. İç sesini rahatlıkla duyurabiliyor okuyucusuna. Altına tarih düşülmemiş bir şiir ?Yurdum, Özgürlük ve Mapus Üstüne.? Dizelere bakılırsa eskilerden bir şiir. Ahmed Arif?i anımsattı bana. ?günlerin çılgınlığında yitirdiğim özgürlüğüm/ alanlar mitingsiz/ sokaklar suskun/ bilekler kelepçeli/ ve parmaklıklardan seyrettiğim yıldızlar/ onurumuz dağ dağ büyüyen/ ya yüreğimdeki çılgınlık/ delişmen sevdalara tutulmuşum/ hasretimi ranzama kazıdığım özgürlüğüm/ ey yurdum sevmişim/ seni nasıl/ seni nasıl??
Şairin çok şiirin az olduğu bir dönemi yaşadığımız günümüzde iyi örneklerden biridir Şerif Temurtaş. Kavgaya, isyana, umuda gereksinim duyduğumuz bu günlerde şiirine bir kulak verelim, yanımıza yoldaş edelim.

*Güz Çığlığı, Şerif Temurtaş, Mühür Kitaplığı, Nisan 2014.

Mehmet Özçataloğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here