Hamlet (Manga) – Shakespeare

“Cinayetin dili yok belki, ama konuşacak,” der Hamlet Shakespeare’in en bilmecemsi oyununda. Klasik Shakespeare’i manga çizimiyle kaynaştıran ve sürükleyici etkisiyle okurlarını coşkulandıran çığır açıcı bir uyarlama. Savaşlarla mahvolmuş bir siberdünyada yaşayan Danimarka Prensi, Hamlet babasının ölümü nedeniyle acı çekerken, kalenin burçlarında gezinen bir hayalle karşılaşır. Bu Hamlet’in ölen babasının hayaletidir ve katilinin adını açıklar: Öz kardeşi öldürmüştür onu. Hamlet, babasının cinayetinin intikamını almaya çalışırken bizleri deliliğe, ihanetlere ve üzücü bir aşk hikayesine uzanan bir yolculuğa çıkarır.

Hamlet, William Shakespeare’in tiyatro oyunlarının çizgi uyarlamaları olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle bu büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları içincanlandırmaktadır.
Tanıtım Yazısı

“Ya resimlerin dramatik bir şekilde peşpeşe gelmesi ya da bir sanat biçimi olarak manganın enerjisi neden oluyor: Nefes kesici bir işle karşı karşıyayız.” The Guardian

“Emma Vieceli?nin yaptığı Hamlet, çizgilerinden çok, kılık kıyafet tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Yıl 2017. Küresel ısınma, siber alemler, savaş… Bütün bu felaketlerin ortasında, tuhaf saç kesimiyle ve futuristik samuray tarzıyla var olma savaşı veren bir prens, Hamlet. Çevresindeki ?dalkavuklar? ise biraz fazla karikatürize edilmiş, yer yer Stan Sakai?nin ünlü samuray tavşan karakteri Usaji Yojimbo?yu andıran, komik tipler. Hikâye, bildiğimiz, hiç eskimeyecek olan Hamlet. Hikâye hatta metin, kelimesi kelimesine aynı kalabilir zaten, dünya üzerine topu topu kaç hikâye var ki?Aancak yeniden yorumlanış biçimi, çizgi roman dünyası için büyük bir artı olmasının yanı sıra, geleceğin klasikleri hakkında bir fikir veriyor olması açısından da önemli.”
Zeynep Alpaslan, 21/08/2009, Radikal Kitap Eki

Kitabın Künyesi
Hamlet – Manga Shakespeare
Yazar: William Shakespeare
İllüstratör: Emma Veceli
Çeviren: Sabri Gürses
Yayınevi: Everest Yayınları
Baskı Tarihi: Ağustos 2009
Sayfa Sayısı: 196 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here