Hataylı Aydın ve Sanatçılardan Kamuoyuna

AKP diktatörlüğünün doğayı tahribatına, toplumsal yaşama yaptığı gerici müdahalesine, komşu ülkelere yönelik savaş çığırtkanlığına, emekçileri aşağılamasına, tiyatrocular-müzisyenler başta olmak üzere sanata ve sanatçıya baskı uygulamasına isyan edip sokaklara dökülen halkımızın yanında olan biz aşağıda imzası bulunan Hataylı aydınlar ve sanatçılar, düşünce ve önerilerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Taksim Gezi Parkı?ndan başlayarak tüm yurda yayılan direnişe katılan halkımıza, evlerin içine varana kadar yaşam alanlarımıza biber gazı sıkan, binlerce insanın yaralanmasına ve hemşehrimiz Abdullah Cömert başta olmak üzere insanların ölümüne yol açan polis şiddetini reddediyoruz. Tüm kamu yöneticilerinin ve özellikle polisin hükümetlerin, sermayenin değil, içinden geldiği halkın polisi gibi davranmasını istiyoruz.
Halkımızın haklı taleplerini destekliyoruz ve bu talepleri kavrayıp çözüm üretmesi gereken iktidarın halkı ?çapulcu, marjinal gruplar? diyerek aşağılamasını kınıyoruz. İktidarın halktan açık biçimde özür dilemesini ve polise şiddet uygulama emri verenlerin hesap vermesini talep ediyoruz. Taksim Dayanışması?nın hazırlamış olduğu taleplerin, Hükümet ve yerel yönetim tarafından gecikmeden yerine getirilmesini bekliyoruz.
Bilimin, sanatın, edebiyatın gelişiminin önündeki engellerin kaldırılmasını; kültür kurumlarının ve tarihi-doğal dokumuzun para uğruna yok edilmesine son verilmesini istiyoruz.
İnsanca ve barış içinde yaşama kültürünü Dünya?ya örnek olacak biçimde gerçekleştirmiş Hatay halkının yetiştirdiği aydınlar ve sanatçılar olarak, halkımızı din, mezhep ve etnik ayrımcılığa sürüklemek isteyen emperyalist ve işbirlikçi odaklara karşı uyanık olmaya çağırıyoruz.
Haksızlıklara ve baskılara karşı ayağa kalkan halkımızın mücadelesiyle eşitlik ve özgürlüğün güçleneceği ülkemizde, herkesin daha huzurlu ve mutlu olacağını düşünüyoruz.

Adı ve Soyadı Alanı
Ayla Kutlu – Yazar
Arif Berberoğlu – Şair-Çevirmen
Arif Okay – Araştırmacı-Yazar
Bedran Cebiroğlu – Şair
Ferhat Zidani – Şair
Kubilay Aksay – Gazeteci-Yazar
Mehmet Aksoy – Heykeltıraş
Mehmet Oflazoğlu – Fotoğraf Sanatçısı
Mehmet Ali Solak – Gazeteci-Yazar
Mesrur Sabahoğlu – Şair
Metin Yılmaz – Ozan
Musa Artar – Yazar
Müslüm Kabadayı – Eğitimci-Yazar
Nesrin Örs – Hukukçu-Barış Derneği Temsilcisi
Sadullah Çağlar – Yazar- İHD İskenderun Şube Başkanı
Salim Diyap – Şair
Semir Aslanyürek – Sinemacı
Yusuf Recepoğlu – Tiyatrocu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here