Herkese Biraz Bilim – Claude Allègre

Fransız Bilimler Akademisi, ABD Ulusal Akademisi ve İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi üyesi profesör Claude Allègre?den bilimi sevenler için harika bir kitap Herkese Biraz Bilim. Allègre Önsöz?de kitabını şöyle tanımlıyor: ?Bu kitabın amacı bilimin büyük kazanımlarını, bunların en zor olanlarını bile herkese erişilir kılmaktır. Teknik bir yapıt ya da bir ders kitabı değil, 21. yüzyılın sıradan insanına yönelik bir genel kültür kitabı bu.? İşte bu düşünceden yola çıkılarak hazırlanmış Herkese Biraz Bilim. Claude Allègre fizik, kimya, biyoloji, astronomi ve yerbilim dallarında ele aldığı bütün konuları, ?bilimin verdiği zihinsel hazzı? herkesle paylaşabilsin diye son derece sade bir dille yazmış.
Temel buluşların ve bilimsel düşüncenin ilerlemesinin özünü iyi anlatabilmek amacıyla, matematik diline alerjisi olanları yıldırmamak için, bu dile her türlü başvurudan kaçındım. Aksine, bilimin büyük serüveninin tarihsel, insansal, yaşayan yönüne öncelik verdim, çünkü bilim insandan kopuk bir bilgi değil; hızlanmaları duraklamaları, aydınlık ve karanlık dönemleriyle insanın büyük bir serüveninin ürünü; ama bunu yaparken de bilimin özniteliğinden ve kesinliğinden ?yeri geldiğinde güçlüğünden, belirsizliklerinden, yanılgılarından, sapmalarından? ödün vermedim.
Bu işte en büyük amacım, bilimi herkese, bilimle uğraşmayanlara bile sevdirmeyi başarmaktır. Biz bilim adamlarının bilim yaparken aldığımız olağanüstü zihinsel hazzı kimileriyle paylaşmayı bile umuyorum. Bunu az da olsa başarırsam, benim için çok büyük bir ödül olacaktır.

Kitabın Künyesi
Herkese Biraz Bilim
Yazar: Claude Allègre
Çeviren: Ahmet H. Durukal
Yapı Kredi Yayınları
YKY’de 1. Baskı: Eylül 2009
YKY’de 2. Baskı: Şubat 2011
Sayfa: 314

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here