Hızlandırılmış Ateizm Dersleri – A. L. Campillo, J. I. Ferreras

Antonio Lopez Campillo ve Juan Ignacio Ferreras?ın ortak yazdığı “Hızlandırılmış Ateizm Dersleri” adlı bu kitap aslında 2003 yılında İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar?ın 2004 yılının eylülünden itibaren ilk ve ortaöğrenim boyunca zorunlu olacak din dersini müfredata sokmasına karşı bir tepki olarak kaleme alınmış. Yazarlar, yazdıkları önsözde, kurumsal dinlerin inançlarını yaymak için çeşitli yayınlar, ilmihaller yayınladıklarını söylüyor, bunun gerekçesi olarak da dinlerin inanılması hiç de kolay olmayan inançlarını yaymak için buna zorunlu olmalarını gösteriyorlar. Ateizmin ise doğası gereği herhangi bir inanç birlikteliğine uzak durduğunu, daha doğrusu bir birlik kurmak gereksinimini duymadıklarını belirterek ders kitabı niteliğindeki bu kitabı Aznar?ın girişimine karşı yazdıklarını söylüyorlar. Ateizmin felsefesini çok genel hatlarıyla, kısa ama anlaşılır bir biçimde ele alıyorlar.

Tanıtım Yazısı
‘Devletin zorunlu din dersleri varsa, artık ateistlerin de tanrısız düşünce ilmihali var!’

Laik olduğunu iddia eden bir ülkede din derslerinin zorunlu olması, tanrısız düşüncenin temellerini açıklayacak basit bir metnin, aradaki bütün farklara rağmen, ilmihal benzeri bir kitabın gerekli olduğunu düşünmemize neden oldu. Farklılık ve güçlük, ateistler için dogmalar ve vahyedilmiş hakikatler diye bir şeyin bulunmamasından kaynaklanıyor. Onların yerine ateizmde, insanoğluna ve insanoğlunun evrenin kalanıyla ilişkisine dayalı bir ahlaka ulaşan bir dizi düşünce ve akıl yürütme vardır. Ateizm, özgül öğretisi olmayan bir ‘izm’dir; başkalarının, yani fizikçiler, kimyacılar, biyologlar, jeologlar, sosyologlar, antropologlar, tarihçiler ve dünyanın diğer araştırmacılarının düşünce ve keşiflerinden beslenir. Entelektüel bakımdan kimsenin otoritesine sığınmayan ateizm, dörtbaşı mamur bir öğretiye dönüşme tuzağına düşmez ve böylelikle, düşüncesini dogmatikleştirme eğiliminden kurtulmayı başarır. Ateizmin özgün yanı, terimin etimolojik anlamıyla, laik bir ahlakının olmasıdır: laik, köken olarak, sınıfsız anlamda halka ait demektir.

Hızlandırılmış Ateizm Dersleri’ni yayınlamanın, hiç olmazsa pedagojik bakımdan, geçici de olsa faydalı olabileceğine inandık (eee biz de bir şeylere inanıyoruz). Kimseyi ‘hidayete erdirme’yi beklemiyoruz, çünkü bizi kimse erdirmedi, amacımız inançlar üzerine eleştirel bir düşünme sürecine özendirmek yalnızca. Elinizde tuttuğunuz metin, bu söylenenin ötesine gitmiyor, belki gidemez de. Karar okurların, ne de olsa özgürler (çok iyimser değil mi şu ateistler!).

Kitabın Künyesi
Hızlandırılmış Ateizm Dersleri
A. L. Campillo, J. I. Ferreras,
Çeviren: Savaş Kılıç,
Versus Yayınları,
2009,
51 sayfa

5 YORUMLAR

  1. hepsinden önce, ateizmin bir kimlik olmadığının bilinmesi gerekir. ateizm dini kimliksizliktir. bir kişinin müslüman, hristiyan, musevi .. ya da başka bir dinden oluşu ona bir dini kimlik kazandırabilir. ama ateizmin kişiye kazandırdığı bir kimlik yoktur. bu nedenle ateistlerin tek bir kriter ya da kriterler altında toplanması, sınıflandırılması mümkün değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here