İnsan Neyle Yaşar? – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Kreutzer Sonat ve Diriliş’in büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara verdi.

Bu dönemde yazdığı öykülerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurgu içinde ele aldı. Tolstoy, insan sevgisi ve inanç konularını ustalığının bütün inceliğiyle işlerken, “İnsan Neyle Yaşar?” ile gerçek hayatı yansıtan tabloların içinde yeni bir ahlak anlayışını ortaya koydu.
(Tanıtım Bülteninden)

İnsan Neyle Yaşar, adlı bu yapıtında iyilik-kötülük; açgözlülük-tokgözlülük, hayat-ölüm benzeri karşıtlıkların erdemli bir yanıtını didaktik biçemiyle vermeye çalışırken; kısa, “ibretlik” öyküler yazmaktaki becerisini de sergiliyor.
Kitaba ismini veren hikayede, fakir bir ayakkabıcı ustası Simon tarafından kurtarılan, Michael, şu temel soruların cevabını bulmada yardımcı olur: İnsana yön veren şey nedir, insana ne verilmemiştir, insan ne ile yaşar?
Ölüm gerçeğini, yakın çevresinde, cephede, kıtlık ve yoksulluktan, hastalıktan dolayı yanıbaşında can veren insanların hallerinde müşahede eden yazar, ölümlü bir dünyanın anlamını kavramaya çalışmış ve eserlerinde bu yönde düşünceler geliştirmiş ve sürekli bir sorgulama, gerçeği anlama çabası sergilemiştir.
Varsıl bir Rus soylusu olan Tolstoy, sonraları Tolstoyanizm diye tanınacak olan bir soy anarşist Hıristiyanlığının temellerini atmış; kendisini mülksüzleştirmiş; mülkiyetin tutsağı olmaktan kurtarmıştır.

Kitabın Künyesi
İnsan Neyle Yaşar?
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Çeviri: Koray Karasulu
İş Bankası Kültür Yayınları
İstanbul, Ekim 2012, 1. Basım
112 sayfa

3 YORUMLAR

  1. İnsan AŞK’la Yaşar..Uzaklarda olsada Hisseder Yüreğinden, Yüreğinize Akanı..AŞK’tır En önemli Bağınız..

  2. kitabın biçimi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? kendi yorumlarınızda olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here