İzafiyet Teorisi (Einstein?in En Önemli Keşfi İçin Çizgibilim) ? Yazan: Bruce Bassett, Çizen: Ralph Edney

Einstein’ın en önemli keşfi için Çizgi Bilim serisinde özel bir köşe ayrıldı! Genel İzafiyet Teorisi, kuantum teorisiyle birlikte, son 100 yılın fiziğinin iki ana hattından biri olmayı sürdürüyor. Bruce Bassett?ın rehberliğinde ve Ralph Edney?in çizgileri eşliğinde Einstein?ın bu göz kamaştırıcı, zihin açıcı ve akıl alıcı dünyasına Çizgi Bilim Serisi’nin ‘İzafiyet Teorisi’ kitabıyla girebilirsiniz.
Bu yolculuk sarsıntılı ama eğlenceli. Aynı zamanda ivmeli. Ve tabii ki izafi. Fakat kesinlikle nefes kesici! Kütleçekimi dalgaları üzerinden ilerlerken uzay-zaman dört boyuta ayrılacak, dalgalar ışık hızında yol alacak, saatlerimiz yavaşlayacak ve evren giderek hızlanacak. Fotonlara çarpanlar jeodezik hesapla yolunu bulurken, yolunu kaybedenleri kara deliklerden sicim teorisi çıkaracak.

“Son derece ilginç bir resimli rehber. Yazarlar şaşılacak kadar çok sayıda konuya değiniyor… çok eğlenceli bir kitap.” New Scientist

Einstein E = mc2 ile ne demek istedi? Karadelik nasıl oluşur? Dördüncü boyutun yararı nedir? Işık bükülmesi, kütleçekimi dalgaları, giderek hızlanan evren, sicim teorisi… “Genel İzafiyet Teorisi”yle evrene bakışımızda devrim yaratan Einstein’ın parlak matematiği ve fiziği, üzerinden yüz yıl da geçse, karmaşık da olsa, bugün hala dünyamızın işleyişini mükemmel tanımlıyor. Ve bu cep kaynağı, yüzyılın dahisi Einstein’ın insanlığa mirasını, Bruce Bassett’ın rehberliğinde ve Ralph Edney’nin çizgileri eşliğinde kolay yoldan anlatıyor.

Kitabın Künyesi
İzafiyet Teorisi
(Einstein’in En Önemli Keşfi İçin Çizgibilim)
Bruce Bassett, Ralph Edney
Çeviren: Duygu Akın
Cep Kaynağı
NTV Yayınları
Eylül 2010
176 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Bilim
Kaka / İsmi Lazım Değilin Doğal Tarihi – Nicola Daveis

Nicola Davies'in sıradışı çocuk kitabı "Poo: A Natural History of the Unmentionable", "Kaka: 'İsmi Lazım Değil'in Doğal Tarihi" ismiyle Can...

Kapat