Resimli Evren Atlası – Mark A. Garlick

Resimli Evren Atlası, hem evreni hem de evrendeki yerimizi anlamak için temel bir kılavuzdur. Özel olarak hazırlanmış yüzlerce harita, şema ve illüstrasyonla evrenin en yeni renkli fotoğraflarını biraraya getiren bu atlas, evrenimizi ayrıntılı bir biçimde belgeliyor.

Bu muazzam çalışma evimizle, yani Dünya’nın ve onun doğal uydusu Ay’ın bir incelemesiyle başlıyor. Daha sonra her bölümde evrenin daha geniş bölgeleri gözler önüne seriliyor; son olarak da sekizinci bölümde görülebilir evrenin tamamı ortaya konuyor. Her bir aşamadaki şema ve haritalar, evrenin devasa ölçeği hakkında bir fikir edinmemizi sağlıyor. Güneş Sistemi’ndeki uyduların çoğu ve bütün gezegenler son derece ayrıntılı haritalarla gösteriliyor. Kitabın sonundaysa kuzey ve güney yarımküreler için ustalıkla hazırlanmış mevsimsel yıldız haritaları ve takımyıldızların eksiksiz haritaları bulunuyor.

Bu kitap bir atlastan daha fazlasını sunuyor. Kitapta yıldızların, bulutsuların, gökadaların, karanlık maddenin vs. işleyişleri sade bir metin, şemalar ve fotoğraflarla açıklanıyor. Aynı zamanda evreni teori, gözlem ve keşif yoluyla nasıl anladığımızın öyküsü de yer alıyor.

– Evrenin yeni hazırlanmış 100’den fazla harita ve grafiği
– Güneş Sistemi’ndeki gezegen ve uyduların en yeni harita bilgileri
– Kuzey ve güney yarımkürelerin göz kamaştırıcı ve ayrıntılı yıldız haritaları
– Gece göğünde neye bakılacağına dair ipuçları
– Yetkin ve açık metinler
– Evrenin en yeni renkli fotoğraflarından yüzlercesi
– Uzaya gönderilen sondalar
– Astronomlardan, bilim eğitmenlerinden ve sanatçılardan oluşan uluslararası bir ekip tarafından tasarlandı, yazıldı ve resimlendi.

Kitabın Künyesi
Resimli Evren Atlası
Yazar: Mark A. Garlick
Yayınevi: Ntv Yayınları
Çeviren: Ali Rüstem Aslan, Barış Toktamış
Baskı Tarihi: Şubat 2009
Sayfa Sayısı: 304 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here