Kapitalizm Hakkında Size Söylenmeyen 23 Şey – Ha-Joon Chang

Kapitalizm Hakkında Size Söylenmeyen 23 Şey’de Ha-Joon Chang dünya ekonomisinin işleyişine ilişkin mitleri büyük bir ustalıkla yıkıyor. Çamaşır makinesinin dünyayı internetten daha çok değiştirdiğini, aslında sanayi sonrası çağda yaşamakta olmadığımızı, zenginleri daha da zenginleştirmenin yoksulları daha da yoksullaştırdığını ve aslında serbest piyasa diye bir şey olmadığını ikna edici ve çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.
Serbest piyasa ideolojisini son derece esprili bir üslupla eleştiren Chang, yanıtlarını eğlenerek okuyacağınız oldukça ilginç sorular ortaya atıyor:

-Son derece kaliteli kıtalararası balistik füzeler ve nükleer denizaltılar imal edebilen bir ülke nasıl oluyor da doğru dürüst çalışan bir televizyon üretemiyor?

-Nasıl oluyor da ekonomik açıdan en başarılı ülkelerin ekonomisini ekonomist olmayan kişiler yönetiyor?-
-Bugün bütün Avrupalılar neden özgürlüklerini Rus komünistlerine borçlular?
-Hangi ülkede, sanayi yatırımı yapmayanı dövüyorlar?
-Ekonomi bilimi neden ekonomiye zarar veriyor?

Dünya politikasındaki son gelişmeler ile küresel krizin ardındaki dinamikleri anlamak isteyenler bu kitabı mutlaka okumalı.”Önemli… İkna edici… Küreselleşmenin duyarlı olması gerektiğini iyi anlatıyor.”
– Financial Times-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Kapitalizm Hakkında Size Söylenmeyen 23 Şey
Ha-Joon Chang
Çeviri:Belgin Tupal
Say Yayınları / Bilim Dizisi
İstanbul, Ağustos 2011, 1. Basım
344 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Ekonomi
Kalkınma Yeniden Alternatif İktisat Politikaları Elkitabı – Ha-Joon Chang, IIene Grabel

1980'den bu yana Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin IMF - Dünya Bankası - ABD reçetelerine teslimiyet içinde izledikleri politikaları değerlendirip eleştiren birçok...

Kapat