Kitap Varsa Ben de Varım

Münevver Oğan?ın yazdığı çocuk kitapları için, çizer Ülkü Ovat ile Ümit Öğmel?in yaptığı resimlemelerden oluşan sergi Kitap Varsa Ben de Varım, 1-10 Ekim 2013 tarihleri arasında (Vakıf Eserleri Müzesi Atatürk Bulvarı No:23 Opera Karşısı Ulus / ANKARA) ziyaret edilebilir.
Sergi süresince okulöncesi ve ilkokul 1 ve 2. sınıflara yönelik atölye çalışmaları ?Bil Bul Tamamla? ve ?Şaşırtmacalı Nasrettin Hoca, Karagöz ve Simetri Oyunları Yapbozları? yapılacaktır. Ayrıca Ülkü Ovat, Ümit Öğmel ve Münevver Oğan kitaplarını imzalayıp çocuklarla söyleşecektir.
Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOGEM) ve Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED)?nin katkılarıyla gerçekleştirilecek sergide müzik dinletisi ve söyleşi de yer almaktadır.
Kitap Varsa Ben de Varım adlı sergi çocuklara, öğretmenlere ve anababalara yönelik Ankara?da ilk olma özelliği taşıyor.
Sergiyle ilgili yazar ve çizerlerinin ortak görüşü ise şöylece özetlenebilir:
Çocuk kitaplarında resim, görsel bir öğe olarak çok önemlidir. Metinle örtüşen, metni güçlendiren ve ?metin-resim uyumu? içinde sunulan yapıtlar ise çocuklar için estetik bir uyarandır. Çok küçük yaşlarda böyle nitelikli kitapları okuyan çocuklar hem okuma alışkanlığı edinecekler hem de özgür düşünme becerisi elde edeceklerdir.

İletişim için:
Münevver Oğan (0533 577 17 39)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here