Louis Aragon: Ömrümün tam yarısını okumakla geçirdim. Eğer bu kadar çok okumasaydım, bu kadar çok da yazamazdım.

aragonÖmrümün tam yarısını okumakla geçirdim. Daha çocukluğumda, anam babam kitaplıkların kapısını kilitledikçe ve beni kitaplardan uzaklaştırabilmek için ne edeceklerini bilemedikçe ben habire okuyordum. Sekiz yaşımda, dokuzuncu sınıfta, lise programındaki kitapları okumuş bitirmiştim.
İtiraf etmeliyim ki, işe çocuk kitaplarıyla başlamadım Fenelon’un Tele;naque’ında öğrettiler bana okumayı, ve çok geçmeden, bizim evde, taşradaki akrabaların kitaplıklarında, en az salık verilebilecek romanları bulup ortaya çıkardım.

İlerde, ancak Corneille ve Racine’den pek sonra okudum Mme de Segur’ü, Jules Verne’i ve Paul d’Ivoi’yı. Elime geçen her şeyi, katalogları, yıllıkları, reklamları okuyor, basılmış bir tek harfi kaçırmıyordum. Bildiğim, yaşamda bana yararı dokunmuş pek çok şeyi okulda değil, kendi kendime öğrendim.
O zamandan, yani çocukluğumdan beri hiç değişmedim. Bir dakika boş kalsam hemen kitap arar, okumaya başlarım. Her gün bütün gazeteleri okurum. Doğrusu benim için bir uğraş, mesleğimin bir yanı haline geldi bu iş. Eğer bu kadar çok okumasaydım, bu kadar çok da yazamazdım.

Louis Aragon
Çağımızın Sanatı, Gerçek Yayınevi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here