“Maldoror’un Şarkıları”nın ortaya çıkış hikayesi

Lacroix ve Verboeckhoven’in 1869 yılında bastığı, ama dağıtmayıp depoda sakladığı Maldoror’un Şarkıları, Brüksel’deki Jean-Baptiste Rozez kitabevi tarafından 1874 yılında satışa çıkartıldı, ama hiçbir başarı kazanmadı. Şarkılar, ölüm belgesi üzerinde Ducasse’ın doğum ve ölüm tarihlerini saptayan ve onun bankacı Darasse’a yazdığı iki mektubu bulan Leon Genonceaux tarafından yeniden basıldı (1890), ama LacroixRozez baskısı henüz tükenmemişti.
1870 yılında yayınlanan Poesies I ve II’nin, 1891 yılında Remy de Gourmont tarafından Ulusal Kitaplık’ta bulununcaya kadar, yirmi bir yıllık bir dönemde herhangi bir yerde izine rastlamıyoruz. Leon Genonceaux’nun yayınından sonra, bu sırada Ulusal Kitaplık’ta çalışmakta olan Remy de Gourmont, Isidore Ducasse’ın yapıtı üzerine yaptığı araştırmaları Mer-cure de France’ın Şubat 1891 sayısında yayınladı. Birçok değerli bibliyografik bilgiyi ona borçluyuz. Bundan yirmi sekiz yıl sonra Andre Breton Ulusal Kitaplık’a gidecek (1919), birinci ve ikinci kitabı eliyle kopya edecek ve bunlar Utterature dergisinin nisan ve mayıs sayılarında yayınlanacaktır.
Poesies I ve II tek kitap olarak 1920 yılında, Philippe So-upault’nun önsözüyle Au SansPareil’de yayınlandı.
Sonuç olarak, Isidore Ducasse/Comte de Lautreamont’un ve yapıtlarının okurla gerçek tanışmasının 1920’den itibaren, yani ölümünden elli yıl sonra gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Kaynak:
Maldoror’un Şarkıları
Yazar: Comte de Lautreamont
Çevirmen: Özdemir İnce
Yayınevi : Kırmızı Yayınları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here