Mustafa Öztürk’den Gülmez Köy’ün Çocukları – Büşra Elmaskaya

gülmez_köyün_ÇocuklarıMustafa Öztürk’ün çocuk yazınına getirdiği farklı bir üslup ile dikkat çeken “Gülmez Köy’ün Çocukları” adlı öyküsü kitapçı raflarında yerini aldı. Diğer çocuk ve gençlik kitapları da Sıfırdan Yayınları tarafından baskıya hazırlanmakta.
Öyküde iki komşu köyün, gülmeyi unutmuş insanlar yüzünden birbirleri ile kopan bağları ve bu bağların çocuklar ve tiyatro sayesinde tekrar kurulması anlatılıyor.

“Yeşil Vadi,bazı aç gözlü köylülere yetmiyor, ağaçları kesmekte ısrar ediyorlarmış.”(s.10)…”çünkü gülmenin ne kadar doğal bir ihtiyaç olduğunu biliyorlarmış” (s.16)
İnsana ve insanın doğasına ait cümlelere yer veren Mustafa Öztürk, kullandığı karmaşıklıktan uzak ve anlaşılır cümleleri ile çocukların kendilerini ve dünyayı keşfetmelerine yardımcı oluyor.
“Buradaki bütün köy halkı iyiliksever, adaletli, birbirlerine sevgi ve saygı duyan neşeli, dürüst insanlarmış”(s.12), …”Bütün benliklerini kıskançlık, hırs ve kibir kaplamış.”(s.14)
Öyküde dikkat çeken şeylerden biride kullanılan soyut kavramlar. Öztürk kullandığı: Sevgi, kin, adalet vb. kavramları öykünün başından sonuna kadar başarılı bir şekilde somut örneklerle destekleyerek veriyor.
“Köyümüzün meşhur meddahı Hüseyin dedemiz, her akşam köy odasında masallarıyla bizleri zamanda yolculuğa çıkarır. Taklitlerine, fıkralarına gülmekten karnımıza ağrılar girer.”(s.20)…“Çünkü onlar hiç tiyatroya, sinemaya gitmemişler,nasıl bir şey olduğunu bilmiyorlar bile.Bütün bunların boş işler olduğunu söyler dururlar hep…”(s.24)
Ayrıca sanatın birleştirici gücüne yer verirken bir yandan da unutulmaya yüz tutmuş Meddahlık Geleneğini, çocukların algılayabileceği bir üslup ile öyküye yedirerek, anlatı içinde güzel bir uyum yakalamış.
“Kahkahalarımız içimizdeki kini, nefreti, sevgisizliği de silsin süpürsün.”(s.48)
Öztürk vermek istediği mesajı, çocukluğun vermiş olduğu masumluk ve saflık üzerinden öykünün sonuna kadar başarılı bir şekilde işleyip, tek bir cümle ile açıklayarak etkili bir anlatım biçimi sergiliyor.
Selin Saygılı’nın resimlemiş olduğu öyküde,gerek kullandığı renkler gerekse çizimleri,yazılar ile bir denklik yakalamakla beraber; çizimlerinde bulunan ayrıntıların, ilk kademe ve okul öncesi çocukların hayal güçlerini genişletebilecek düzeyde olması, güzel bir çalışmanın ortaya çıkmasını sağlamış.
Mustafa Öztürk, Piaget’in bilişsel gelişim dönemlerinden:İşlem öncesinin son dönemleri ve somut işlem dönemlerinde olan çocukların algılayabileceği, daha geniş düşünmesine ve zihinsel süreçlerini harekete geçirmesine yardımcı olacak bir öykü kitabına imzasını atmış. Her çocuğun okuması ya da dinlemesi gereken başarılı bir yapıt olmuş.

Büşra Elmaskaya
busraelmaskaya@hotmail.com

Kitabın Künyesi
Mustafa Öztürk
Gülmez Köy’ün Çocukları
Sıfırdan Yayınları
Resimleyen: Selin Saygılı

2015,
53 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here