Ödüllerin okura etkisi ile ilgili araştırma

Amanda Sharkey ile Balázs Kovács, Administrative Science Quarterly adlı saygın akademik yayının mart sayısında yer alacak makalelerinde ödüllerin okura etkisini araştırdı.

Araştırmacılar, Booker ve Amerikan Ulusal Kitap Ödülü gibi ödülleri kazanmış kitaplarla hiç ödül kazanmamış kitaplara GoodReads?de yapılan okur yorumlarını analiz etti.

Yaklaşık 39 bin yorumun incelendiği araştırmada, ödüllü edebiyat eserlerinin okurdan daha olumsuz yorumlar aldığı görüldü. Buna göre, bir kitabın ödül kazandığının açıklanmasından sonra okur sayısında belirgin bir artış gözlemleniyor. Fakat bu kişisel bir istekten çok, kitap ödüllü olduğu için gerçekleşiyor. Sharkey, ?Bu, ödüllü kitapların aslında pek tarzları olmasa da yeni okurları kendilerine çektiğinin bir göstergesi? diyor.

Okur, kitabın bir jüri tarafından seçilmiş olması sebebiyle özel olduğu hissine kapılıyor. Bu da yaşanan hayal kırıklığını artırıyor. Beklentileri yükselen okur aradığını bulamayınca da kitap hakkında olumsuz yorumlar yapıyor haliyle.
(Telegraph, Guardian)

23.02.2014,http://kitap.radikal.com.tr/

Yorum yapın

Daha fazla Edebiyat Haberleri
Nobelli yazar Mo Yan, Türkiye halkını ‘çok mutlu’ bulmuş

"Çin'den Türkiye'ye 100 Entellektüel" projesi kapsamında İstanbul'a gelen Nobel Ödüllü Mo Yan, gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiyeliler için inanılması güç açıklamalarda...

Kapat