Pêsîrên Dayê – Hesenê Metê

Çağdaş Kürt edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Hesenê Metê, yeni bir öykü kitabıyla okurlarının karşısına çıkıyor. Daha önce Apec yayınları (Förlag, 2013) tarafından basılan Pêsîrên Dayê adlı bu çalışma, şimdi Peywend yayınları (Stenbol, 2014) tarafından okuyucularla buluşturuluyor. Hesenê Metê?nin ironik ve eğlenceli üslubunun temel özelliklerini yansıtan kitapta 12 öykü var. Aile, kadın erkek ilişkileri, gurbet yaşamı, yabancılaşma, yazarlık halleri gibi temaların ağır bastığı eserde, küçük gibi görünen meselelerin aslında ne kadar aslî ve derin oldukları irdeleniyor.
Bütün bu temalara eşlik eden motif ise, kaybedilen annenin sıcaklığıdır. Kitaba adını veren ?Pêsîrên Dayê? adlı öykü bunun en tipik olanı. Çocuk için cennet (dayê) kaybedilmiş, mutluluk pınarları (pêsîr) kurumuştur. Zaman, anıların belleğinde bir gedik açmış, tekrar eden yeni olaylarla bu kaybın kesinliği artırılmıştır. Bu gerilim içinde, yeniden bir araya gelme, bütünleşme özlemi ve isteği belirmişse de bunun imkânsızlığı da görülmüştür. Zaten Hesenê Metê?nin yazarlık serüveninde kolay ve didaktik çözümler yoktur. Bunların yerine o, karamsar realist sonları tercih eder. Öykülerinin eğlenceli üslubuna ince bir ayar veren bu sonlar, bir denge oluşturuyor gibidir.
Modern Kürt öyküsüne laf kalabalığı yapmadan ve psikolojik betimlemelere girişmeden, duruluğu ve derinliği katan ender yazardandır HesenêMetê.

Kitabın Künyesi
Hesenê Metê
Pêsîrên Dayê
Şubat 2014
Peyvvend Yayınları
96 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here