Öldürülen genel yayın yönetmeni karikatürist Stéphane Charbonnier: ‘Ben Kürdüm’

Charlie Hebdo’nun öldürülen genel yayın yönetmeni derginin 22 Ekim’de yayınlanan sayısında yazdığı yazıda Kobani’de PYD’nin IŞİD’e karşı direnişini desteklediğini açıklamıştı:

‘Ben Kürt değilim, Kürtçe tek kelime bilmiyorum, bir Kürt yazarın ismini bile söyleyemem. Kürt kültürü bana tamamen yabancıdır. Evet, arada Kürt yemekleri yemişliğim vardır. Geçelim bunları. Ama bugün Kürdüm, Kürtçe düşünüyorum, Kürtçe konuşuyorum, Kürtçe şarkı söylüyorum. Kürtçe ağlıyorum. Suriye’deki Kürtler sadece Kürtler için değil, bütün insanlık için karanlık güçlere karşı savaşıyorlar.

Hayatlarını, ailelerini, ülkelerini koruyorlar. Sadece ‘fanatik İslam’a karşı değil, barbar çeteciliğe kaşı da hepimizi savunuyorlar.
Boğaz kesicilere karşı oluşturulan sözde koalisyon güvenilir mi? Farklı sebeplerden dolayı birçok üyesi stratejik, ekonomik ve politik çıkarlarını hesaba katıyor. Bugün ölüme karşı direnen sadece Kürt halkı var.”
(http://www.taraf.com.tr/, 07 Ocak 2015)

Yorum yapın

Daha fazla Söyleşi
“Bir karikatürcü için en vazgeçilmez koşul bağımsızlıktır” Öldürülen karikatürist Georges Wolinski

Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıda, derginin Genel Yayın Yönetmeni Georges Wolinski de hayatını kaybetti. Fransızların ünlü çizeri Wolinski,...

Kapat