Öldürülen karikatürist Stéphane Charbonnier: ‘Boyun eğmektense ölmeyi yeğlerim’

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki merkezine düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden derginin genel yayın yönetmeni Stéphane Charbonnier iki yıl önceki bir söyleşisinde ‘boyun eğmektense ölmeyi tercih edeceğini’ söylemiş.

Fransa’nın saygın gazetelerinden Le Monde, Danimarka’da yayınlanan bir mizah dergisinin Muhammed peygamberi konu alan karikatürünü aynen yayınladıktan sonra tepkileri üzerine toplayan derginin genel yayın yönetmeni Charbonnier’yle yaptığı söyleşiyi yeniden yayınladı.

Stéphane Chardonnier (Fotoğraf: Reuters)

O dönem polis korumasında olan Charbonnier, söyleşide, “Bir senede 20 özel koruma eskittik” derken, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çocuklarım yok, karım yok, arabam yok, kredim yok. Bu biraz cafcaflı olacak ama boyun eğmektense ölmeyi yeğlerim.”

İslamla ilgili karikatürlerin şiddete yol açtığı eleştirilerine karşı çıkan Charbonnier mesleğini şöyle savunuyor: “Ben keçeli kalemle insan öldürüyormuşum gibi hissetmiyorum. İnsan hayatını tehlikeye atmıyorum. Kendi şiddetlerini meşrulaştıracak bahanelere ihtiyaçları olduğunda, hep buluyorlar.”

(07/01/2015, http://www.diken.com.tr/)

Yorum yapın

Daha fazla Söyleşi
Öldürülen genel yayın yönetmeni karikatürist Stéphane Charbonnier: ‘Ben Kürdüm’

Charlie Hebdo’nun öldürülen genel yayın yönetmeni derginin 22 Ekim’de yayınlanan sayısında yazdığı yazıda Kobani’de PYD’nin IŞİD’e karşı direnişini desteklediğini açıklamıştı: ‘Ben...

Kapat