Pardayanlar 1 – Michel Zevaco

“Ne darağaçlarına çevrilecek bir ormanım, ne fena niyetlerimi dindirecek bir köyüm, ne zindanlı bir şatom, ne de bana yaltaklanacak, dalkavukluk yapacak adamlarım, muhafızlarım var. Bu bakıma ve bu ölçüye göre ben büyük bir senyör sayılmam. Fakat insanlık ve şeref bakımından aramızda hiçbir fark olmadığına inanıyorum. Tıpkı kılıçlarımız arasında fark olmadığı gibi.”

Yıl 1553.

Dışarıdaki savaşlardan çok, içerideki entrikalarla boğuşan Fransa diken üstündedir. Üstelik Protestanlarla Katolikler arasındaki mezhep savaşı cephelerden taşmış Paris sokaklarına dek ulaşmıştır. Bu hengamede, aşklarını yaşayamadan ayrı düşen François de Montmorency ile Jeanne de Piennes’in başına gelen korkunç bir olay, bundan 16 yıl sonra bambaşka nefretleri, bambaşka sevgileri ve bambaşka maceraları beraberinde getirir.

Bu maceranın merkezinde ise baba-oğul Pardaillanlar vardır. Pardaillanlar kahramanlıklarıyla nam salan, kazandıkları parayı sürekli dağıttıklarından ötürü eski püskü kıyafetlerle gezinen, yazın susuzluğa, kışın açlığa talim eden iki gezgin şövalyedir. Ancak yeri geldiğinde yemeğin en iyisini yemeği, kızların en güzeline sevdalanmayı da bilen bu iki şövalye, aşk ve dostluk için canlarını tehlikeye atmaktan çekinmezler.

Michel Zévaco’nun 1900’de tefrika şeklinde yayınlamaya başladığı, Sartre’ın keşfi ve teşvikiyle bir efsaneye dönüşen Pardayanlar serisi, gözden geçirilmiş eksiksiz çevirisiyle yeniden okurlarının karşısında. (Tanıtım Bülteninden)


MICHEL ZEVACO KİMDİR?
1860 yılında doğan Zévaco, üniversite mezuniyetinin ardından Isère Koleji’nde retorik dersleri vermeye başladı ancak politik fikirleri sebebiyle hükümet tarafından görevden uzaklaştırıldı. Bunun üzerine Paris’e giden Zévaco, Jules Roques tarafından çıkarılan, o günlerin anarşist gazetesi L’Egalite’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı.

1890 yılından itibaren özellikle “polemik adamı” adını duyurmaya başlayan Zévaco, zamanının hükümet yetkilileriyle giriştiği tartışmalar sonucunda, daha çok siyasi mahkûmların bulunduğu Sainte-Pelagie Hapishanesi’nde bir süre hapis yattı.

L’Egalite’nin mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından Courrier Français’de sanat ve edebiyat eleştirileri kaleme almaya başlayan Zévaco bu dönemde tefrika halinde yayımlanan tarihi romanlar da yazmaya başladı. ‘Le Capitan’ (1907), ‘Nostradamus’ (1909), ‘Le Pont des soupirs’, 2 cilt (1909), ‘L’Héroïne’ (1910) bu romanlardan bazılarıydı. Zévaco asıl ününü ise 1900 yılında yine tefrika olarak yayımlamaya başladığı ‘Les Pardaillans’ ile kazandı.

Beş çocuk babası olan Zévaco, 1918’de 58 yaşındayken öldü.


KÜNYE
Pardayanlar 1
Yazar: Michel Zevaco
Yayınevi : Dedalus
Sayfa Sayısı: 582
İlk Baskı Yılı: 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here