Pardayanlar 2 / Pardaillan’ın Aşkı – Michel Zevaco

“Şövalye, kıza derin bir acıyla kendinden geçmiş bir halde bakıyordu. Bası alevleniyor, düşünceleri bir kovandaki arılar gibi uğulduyordu. Bu an, tehlikeli fakat aynı zamanda zevkliydi.”

24 Ağustos 1572’ye sayılı günler kala…

Paris bir taraftan birbirine âşık genç insanların hissettikleri mutluluklara, yasadıkları hayal kırıklıklarına ve trajedilere ev sahipliği yaparken diğer taraftan da kraliyet üzerinde dönen entrikalarla boğuşuyordu.

Kısa bir süreliğine de olsa Protestanlar ile Katolikler arasında yaşanan barış yok edilmek üzereydi. Catherine de Médicis ise isminin hakkını vermek istercesine bu süreçte çok fazla rol oynamaktaydı.

Baba-oğul Pardaillanlar ise doğru bildikleri yoldan şaşmadan, Paris’te olayların içine dalıyor, haksızlıkları, gaddarlıkları, iftiraları bertaraf etmek için kâh kılıçlarıyla kâh yumruklarıyla mücadele ediyorlardı.

Michel Zévaco’nun 1900’de tefrika seklinde yayınlamaya başladığı, Sartre’ın keşfi ve teşvikiyle bir efsaneye dönüşen Pardayanlar serisi, gözden geçirilmiş eksiksiz çevirisiyle yeniden okurlarının karsısında. (Tanıtım Bülteninden)


MICHEL ZEVACO KİMDİR?
1860 yılında doğan Zévaco, üniversite mezuniyetinin ardından Isère Koleji’nde retorik dersleri vermeye başladı ancak politik fikirleri sebebiyle hükümet tarafından görevden uzaklaştırıldı. Bunun üzerine Paris’e giden Zévaco, Jules Roques tarafından çıkarılan, o günlerin anarşist gazetesi L’Egalite’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı.

1890 yılından itibaren özellikle “polemik adamı” adını duyurmaya başlayan Zévaco, zamanının hükümet yetkilileriyle giriştiği tartışmalar sonucunda, daha çok siyasi mahkûmların bulunduğu Sainte-Pelagie Hapishanesi’nde bir süre hapis yattı.

L’Egalite’nin mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından Courrier Français’de sanat ve edebiyat eleştirileri kaleme almaya başlayan Zévaco bu dönemde tefrika halinde yayımlanan tarihi romanlar da yazmaya başladı. ‘Le Capitan’ (1907), ‘Nostradamus’ (1909), ‘Le Pont des soupirs’, 2 cilt (1909), ‘L’Héroïne’ (1910) bu romanlardan bazılarıydı. Zévaco asıl ününü ise 1900 yılında yine tefrika olarak yayımlamaya başladığı ‘Les Pardaillans’ ile kazandı.

Beş çocuk babası olan Zévaco, 1918’de 58 yaşındayken öldü.


KÜNYE
Kitap Adı: Pardayanlar 2 – Pardaillan’ın Aşkı
Yazar:Michel Zevaco
Yayınevi: Dedalus
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 486
Ebat: 13 x 20
İlk Baskı Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 1. Basım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here